Ուկրաինան ներկայացրել է իր կարմիր գծերը խաղաղության բանակցություններում
Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին և եվրոպացի դաշնակիցները պատրաստվում են Ալյասկայում կայանալիք Թրամփ–Պուտին հանդիպումից առաջ ներկայացնել Մոսկվայի հետ բանակցությունների իրենց պայմանները՝ բացառելու ցանկացած համաձայնություն, որն, ըստ Կիևի, կարող է վտանգել երկրի անկախությունը։
Ուկրաինայի հիմնական պահանջներն են՝
• Կայուն հրադադար, մինչև որևէ տարածքային փոփոխության քննարկումը - Կիևը մերժում է «տարածքների փոխանակման» առաջարկները և հայտարարում, որ սահմանների փոփոխությունը հակասում է միջազգային իրավունքին և սահմանադրությանը։ Զելենսկին շեշտում է, որ Դոնբասի հանձնումը ճանապարհ կբացի նոր հարձակման համար։
• Ռուսաստանի ֆինանսական պատասխանատվություն – Ուկրաինան պահանջում է, որ Մոսկվան փոխհատուցի մոտ 500 միլիարդ եվրո արժողությամբ վնասը՝ մինչ այդ պահելով սառեցված ռուսական ակտիվները։
• Անվտանգության իրական երաշխիքներ -Կիևը ՆԱՏՕ-ին և ԵՄ-ին անդամակցությունն է դիտարկում որպես միակ երկարաժամկետ պաշտպանություն, սակայն մերժում է ռուսական պահանջները զինուժի կրճատման կամ զինամթերքի մատակարարումների դադարեցման վերաբերյալ։
• Ռազմագերիների և երեխաների վերադարձ - Ուկրաինան պահանջում է վերադարձնել մոտ 20․000 ապօրինի տեղափոխված երեխաներին և բոլոր ռազմագերիներին՝ ընդգծելով, որ երեխաների հարցը ռազմական հանցագործություն է։
• Պատժամիջոցների պահպանություն և խստացում – Կիևը զգուշացնում է, որ ԱՄՆ կամ Եվրոպայի կողմից պատժամիջոցների մեղմացումը Ռուսաստանին թույլ կտա վերականգնել ռազմական ներուժը և նորից հարձակվել։
Զելենսկին ընդգծել է՝ «Ցանկացած որոշում, որ ընդունվում է առանց Ուկրաինայի, որոշում է ոչ թե խաղաղության, այլ պատերազմի օգտին»։

Ukraine has outlined its red lines in peace talks
Ukrainian President Volodymyr Zelensky and European allies are preparing to present their terms for talks with Moscow ahead of the Trump-Putin summit in Alaska, ruling out any agreement that Kiev says could jeopardize the country's independence.
Ukraine's main demands include:
• A permanent ceasefire before any territorial changes are discussed—Kyiv rejects proposals for "territorial swaps" and says border changes contradict international law and the constitution. Zelensky stresses that the handover of Donbass would pave the way for a new offensive.
• Russia's financial responsibility: Ukraine is demanding that Moscow compensate for damages worth an estimated €500 billion, while keeping frozen Russian assets.
• Absolute security guarantees - Kyiv sees membership in NATO and the EU as its only long-term defense, but rejects Russian demands for troop reductions or a halt to arms supplies.
• Return of prisoners of war and children - Ukraine demands the return of about 20,000 illegally transferred children and all prisoners of war, emphasizing that the issue of children is a war crime.
• Maintaining and tightening sanctions - Kyiv warns that the easing of sanctions by the US or Europe will allow Russia to restore its military potential and attack.
Zelensky emphasized: "Any decision that is made without Ukraine is a decision not for peace, but for war."