Այսօր Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Ղավելաշվիլին տիկնոջ հետ պաշտոնական այցով կմեկնի Թուրքիայիմայրաքաղաք Անկարա։ Այս մասին տեղեկատվությունը հաղորդել է նախագահի աշխատակազմը։
Գերատեսչության տվյալներով՝ պաշտոնական այցի շրջանակներում Միխեիլ Ղավելաշվիլիին, պատվիրակության հետ միասին, պալատում կընդունի Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, և կկայանա պաշտոնական դիմավորման արարողություն։ Նախատեսվում են բարձր մակարդակի հանդիպումներ, որոնցից հետո լրատվամիջոցների համար համատեղ հայտարարություն կարվի։
«Այցի շրջանակներում Միխեիլ Ղավելաշվիլին նաև հանդիպում կունենա Թուրքիայի Հանրապետության Մեծ Ազգային ժողովի նախագահ Նուման Քուրթուլմուշի հետ։

Georgian President leaves for Turkey on an official visit
Today, Georgian President Mikheil Ghavelashvili and his wife will leave for an official visit to the Turkish capital Ankara. The presidential administration reported this information.
According to the department, within the framework of the official visit, Mikheil Ghavelashvili, together with the delegation, will be received by the President of the Republic of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, at the palace, and an official welcoming ceremony will be held. High-level meetings are planned, after which a joint statement will be made for the media.
“Within the framework of the visit, Mikheil Ghavelashvili will also meet with the Speaker of the Grand National Assembly of the Republic of Turkey, Numan Kurtulmus.