Օրբանը կոչ է արել ԵՄ-ին գագաթնաժողով անցկացնել Ռուսաստանի հետ
Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը ԵՄ-ին կոչ է արել գագաթնաժողով անցկացնել Ռուսաստանի հետ՝ ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի առաջիկա բանակցությունների օրինակով: Նա հայտարարել է, որ Եվրամիության առաջնորդները պետք է երկխոսություն նախաձեռնեն Մոսկվայի հետ, քանի որ «դա միակ խելամիտ քայլն է ստեղծված իրավիճակում»:
Օրբանն ընդգծել է, որ չի պաշտպանել ԵՄ հայտարարությունը Հունգարիայի անունից, քանի որ այն փորձում էր պայմաններ ստեղծել բանակցությունների համար, որտեղ հենց եվրոպական առաջնորդներին չէին կանչել ։
«Հռչակագիրը փորձում է պայմաններ ստեղծել բանակցությունների համար, որոնց ԵՄ առաջնորդները չեն հրավիրվել։ Ցավալի է, որ ԵՄ-ը մի կողմ է հայտնվել։ Միակ բանը, որ կարող է դրանից վատ լինել, պահեստայինների նստարանից հրամաններ տալն է»,-գրել է Հունգարիայի վարչապետը։

Орбан призвал ЕС провести саммит с Россией
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан призвал Европейский союз провести саммит с Россией по примеру предстоящих переговоров между РФ и США. По его словам, лидеры ЕС должны инициировать диалог с Москвой, поскольку «это единственный разумный шаг в сложившейся ситуации».
Орбан отметил, что не поддержал заявление ЕС от имени Венгрии, так как оно пыталось создать условия для переговоров, на которые сами европейские лидеры не были приглашены.
«Декларация пытается создать условия для переговоров, на которые лидеров ЕС не пригласили. Печально, что ЕС оказался в стороне. Единственное, что может быть хуже — это отдавать команды с запасной скамейки», — написал венгерский премьер.