Բաքուն ակնկալում է Հայաստանի սահմանադրության փոփոխություններ. Ամիրբեկով
Վաշինգտոնում ԱՄՆ-ի, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև համատեղ հռչակագրի ստորագրումը հաստատեց Բաքվի հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:
Այս մասին NE Global-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովը:
«Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման վերաբերյալ փաստաթղթում պարունակվող դրույթը ճանաչում է այս համաձայնագրի ստորագրման և վավերացման հետագա քայլերի անհրաժեշտությունը։ Այլ կերպ ասած, որպեսզի դա հնարավոր դառնա, Բաքուն ակնկալում է Հայաստանի սահմանադրության փոփոխություններ՝ Ադրբեջանի նկատմամբ դեռևս առկա տարածքային պահանջները վերացնելու համար», - նշել է նա։
Ամիրբեկովը նաև ուշադրություն է հրավիրել հռչակագրի մեկ այլ կարևոր կետի՝ երկու երկրների միջև տրանսպորտային և հաղորդակցությունների բացման պարտավորության, մասնավորապես, Ադրբեջանի մայրցամաքային մասի և Նախիջևանի միջև անխոչընդոտ հաղորդակցություն ապահովելու անհրաժեշտության վրա։

Баку ожидает изменения Конституции Армении — Амирбеков
Подписание в Вашингтоне совместной декларации между США, Азербайджаном и Арменией подтвердило приверженность Баку повестке мира.
Об этом в интервью NE Global заявил специальный представитель президента Азербайджана по особым поручениям Эльчин Амирбеков.
По его словам, положение документа о предварительном согласовании мирного договора между Азербайджаном и Арменией предусматривает необходимость дальнейших шагов для его подписания и ратификации. «Иными словами, чтобы это стало возможным, Баку ожидает внесения изменений в Конституцию Армении с целью устранения сохраняющихся территориальных претензий к Азербайджану», — отметил он.
Амирбеков также обратил внимание на ещё один важный пункт декларации — обязательство об открытии транспортных и коммуникационных связей между двумя странами, в частности, необходимости обеспечения беспрепятственного сообщения между материковой частью Азербайджана и Нахичеванью.