Կալլասն ու Բայրամովը հեռախոսազրույց են ունեցել
Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը և ԵՄ արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալլասը հեռախոսազրույց են ունեցել։
Բարձր ներկայացուցիչը շնորհավորել է Ադրբեջանի, Միացյալ Նահանգների և Հայաստանի ղեկավարների համատեղ հայտարարության ստորագրման, խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրման, ինչպես նաև ձեռք բերված այլ պայմանավորվածությունների կապակցությամբ:
Նշվել է, որ այդ համաձայնագրերը կարևոր նշանակություն ունեն տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության ապահովման համար։ Կայա Կալլասն ընդգծել է ԵՄ պատրաստակամությունը՝ մշտապես աջակցել խաղաղության գործընթացի առաջխաղացմանը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև Ադրբեջան-ԵՄ հարաբերություններից բխող հարցերի և հեռանկարների, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի շուրջ:

The High Representative congratulated the leaders of Azerbaijan, the United States, and Armenia on the signing of the joint statement, the initialing of the peace agreement, as well as other agreements reached.
It was noted that these agreements are of great importance for ensuring peace and stability in the region. Kaja Kallas emphasized the EU's readiness to support the advancement of the peace process constantly.
During the telephone conversation, views were also exchanged on issues and prospects arising from Azerbaijan-EU relations, as well as regional and international security issues.