Կոբախիձեն շնորհավորել է Հայաստանին ու Ադրբեջանին
Ես կցանկանայի շնորհավորել մեր հարևան և բարեկամ պետություններին՝ Ադրբեջանին և Հայաստանին, ձեռք բերված խաղաղության համաձայնության կապակցությամբ, ինչը շատ կարևոր է․ լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել Է Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն:
Վարչապետի խոսքով՝ ընդհանուր առմամբ այս համաձայնագիրը կնպաստի մեր տարածաշրջանում՝ Հարավային Կովկասում և Անդրկովկասում խաղաղության և տնտեսական բարգավաճման ամրապնդմանը:
«Սա սկզբունքորեն կարևոր է։ Բնականաբար, մենք ողջունում ենք այդ համաձայնագրի ստորագրումը։ Մենք ամեն ինչ արել ենք, որ մեր ունեցած ռեսուրսներով նպաստենք նման համաձայնագրի ստորագրմանը։ Իհարկե, պետք է շնորհակալություն հայտնենք նախագահ Թրամփին: Հենց նրա առաջնորդությունն ապահովեց այդ համաձայնագրի ստորագրումը։
Ի վերջո, մեզ համար սկզբունքորեն կարևոր է ամրապնդել մեր անկախությունը։ Մեր հարևան պետություններն ունեն նույն մոտեցումը՝ առավելագույն ազատություն, առավելագույն անկախություն։ Դա կնպաստի մեր տարածաշրջանում ինչպես խաղաղության, այնպես էլ՝ բարգավաճման ամրապնդմանը։ Վրաստանը շարունակում է կենտրոնական տեղ զբաղեցնել տարածաշրջանում։ Վերջին 30 տարվա ընթացքում, չնայած՝ մեր երկու հարևան պետությունների միջև շատ լուրջ հակամարտություն է եղել, մենք առավելագույնս նպաստել ենք խաղաղության ամրապնդմանը։ Դրանում եղել է մեր դերը, որը բարձր են գնահատում մեր բարեկամ հարևանները՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը։ Ապագայում, իհարկե, մենք կանենք հնարավորը, որպեսզի մեր հարևան պետությունների հետ միասին ապահովենք խաղաղության ամրապնդումը ողջ տարածաշրջանում։ Սա մեր առաքելությունն է տարածաշրջանում, որտեղ Վրաստանը շատ կարևոր դեր ունի», - նշել է Իրակլի Կոբախիձեն։

Kobakhidze congratulated Armenia and Azerbaijan
I would like to congratulate our neighboring and friendly states, Azerbaijan and Armenia, on the peace agreement reached, which is very important, Georgian Prime Minister Irakli Kobakhidze said in a conversation with reporters.
According to the Prime Minister, this agreement will contribute to the strengthening of peace and economic prosperity in our region, in the South Caucasus and Transcaucasia.
"This is fundamentally important. Naturally, we welcome the signing of this agreement. We have done everything possible to contribute to the signing of such an agreement with the resources available to us. Of course, we should thank President Trump. It was his leadership that ensured the signing of this agreement.
Finally, we need to strengthen our independence. Our neighboring states have the same approach: maximum freedom, maximum autonomy. This will contribute to the strengthening of both peace and prosperity in our region. Georgia continues to occupy a central place in the area. "Over the past 30 years, even though there has been a severe conflict between our two neighboring states, we have contributed to the consolidation of peace to the maximum. Our role in this has been highly appreciated by our friendly neighbors, Azerbaijan and Armenia. In the future, of course, we will do our best to ensure the consolidation of peace in the entire region together with our neighboring states. This is our mission in the region, where Georgia plays a vital role," Irakli Kobakhidze noted.