Աշխարհը չափազանց դրական ընդունեց Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպումը․ Զելենսկի
«Ես շնորհավորեցի պարոն նախագահին և Ադրբեջանի ողջ ժողովրդին՝ նախագահ Թրամփի օգնությամբ Հայաստանի հետ ձեռք բերված համաձայնությունների կապակցությամբ՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և հուսալի անվտանգության համար։ Աշխարհը չափազանց դրական ընդունեց Վաշինգտոնում կայացած եռակողմ հանդիպումը։ Մենք հույս ունենք, որ ամեն ինչ կստացվի։
Ես պարոն նախագահին տեղեկացրեցի գործընկերների հետ մեր շփումների մասին։ Բոլորը հավասարապես վճռական են պատերազմն իսկապես դադարեցնելու և արդյունավետ դիվանագիտություն վարելու հարցում։ Մենք քննարկեցինք Միացյալ Նահանգների, եվրոպական երկրների հետ փոխգործակցությունը, ինչպես նաև հիմնական սկզբունքները, որոնք կարող են մոտեցնել խաղաղությանը։ Ես շնորհակալ եմ մեր ժողովրդի և պետականության աջակցության համար։ Կարևոր է, որ աշխարհի համատեղ ջանքերը վերջապես ստիպեն Ռուսաստանին դադարեցնել ռազմական գործողությունները և ագրեսիան։
Մենք նաև քննարկեցինք մեր էներգետիկ համագործակցությունը Ադրբեջանի հետ։ Մեզ հաջողվեց հասնել նշանակալի արդյունքների։ Մենք համաձայնեցինք, որ այսքանով կանգ չենք առնի և կշարունակենք աշխատել մեր հնարավորությունների ընդլայնման ուղղությամբ։ Ես տեղեկացրեցի մեր էներգետիկ օբյեկտների վրա Ռուսաստանի հարվածների մասին։ Ուկրաինան սա համարում է Ռուսաստանի կողմից միտումնավոր փորձ՝ խափանելու էներգետիկ ուղիները, որոնք մեզ և մյուս եվրոպական երկրներին ապահովում են էներգետիկ անկախություն։ Մենք անում ենք ամեն ինչ՝ մեր երկիրն ու մեր ժողովրդին պաշտպանելու համար», - գրել է Զելենսկին իր Telegram ալիքում։

Президент Украины Владимир Зеленский позвонил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву.
«Я поздравил господина президента и весь народ Азербайджана с достигнутыми при помощи президента Трампа договорённостями с Арменией о долгосрочном мире и надёжной безопасности в регионе Южного Кавказа. Мир крайне положительно воспринял трёхстороннюю встречу, состоявшуюся в Вашингтоне. Мы надеемся, что всё получится.
Я проинформировал господина президента о наших контактах с партнёрами. Все одинаково решительно настроены действительно прекратить войну и вести эффективную дипломатию. Мы обсудили сотрудничество с Соединёнными Штатами, европейскими странами, а также ключевые принципы, которые могут приблизить нас к миру. Я благодарен за поддержку нашего народа и нашей государственности. Важно, чтобы совместные усилия мира наконец заставили Россию прекратить военные действия и агрессию.
Мы также обсудили наше энергетическое сотрудничество с Азербайджаном. Нам удалось достичь значительных результатов. Мы договорились, что на этом не остановимся и продолжим работать над расширением наших возможностей. Я сообщил о российских ударах по нашим энергетическим объектам. Украина считает это преднамеренной попыткой России сорвать энергетические маршруты, которые обеспечивают энергетическую независимость нам и другим европейским странам. Мы делаем всё, чтобы защитить нашу страну и наш народ», — написал Зеленский в своём Telegram-канале.