Ադրբեջանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարները հեռախոսազրույց են ունեցել
Օգոստոսի 8-ին հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի և Թուրքիայի ԱԳ նախարարներ Ջեյհուն Բայրամովի ու Հաքան Ֆիդանի միջև։
Ադրբեջանական զլմ-ների փոխանցմամբ՝ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարը ջերմորեն շնորհավորել է Ադրբեջանին «Վաշինգտոնում ադրբեջանա-հայ առաջնորդների հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պատմական նվաճումների կապակցությամբ»։
Նախարարներն ընդգծել են Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների, ինչպես նաև ԱՄՆ նախագահի՝ որպես վկաների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կարևորությունը տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության խթանման համար։ Նշվել է, որ խաղաղության համար կարևոր ներդրում է խաղաղության համաձայնագրի վերաձևակերպումը, ինչպես նաև Մինսկի գործընթացի և համապատասխան կառույցների վերացումը։

On August 8, a telephone conversation took place between the Foreign Ministers of Azerbaijan and Turkey, Jeyhun Bayramov and Hakan Fidan.
According to Azerbaijani media, the Turkish Foreign Minister warmly congratulated Azerbaijan on “the historic achievements achieved during the meeting of the Azerbaijani-Armenian leaders in Washington.”
The ministers emphasized the importance of the agreements reached between the leaders of Azerbaijan and Armenia, as well as the US President, as witnesses, for promoting peace and stability in the region. It was noted that the reformulation of the peace agreement, as well as the abolition of the Minsk process and relevant structures, is an essential contribution to peace.