Պատմականորեն կարևոր է Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ստորագրված համաձայնագիրը․ Տոկաև
Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը պատմականորեն կարևոր է անվանել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև Վաշինգտոնում ստորագրված խաղաղության համաձայնագիրը, հաղորդում է Orda.kz-ն։
«Փաստաթուղթը վերջ դրեց երկարատև զինված հակամարտությանը և բացեց ճանապարհը դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման և երկարատև խաղաղության վրա հիմնված համագործակցության զարգացման համար»,- ասել է նա։
Ղազախստանի նախագահը նշել է, որ համաձայնագրի ստորագրումը հնարավոր դարձավ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդական առաքելության շնորհիվ, որը համոզեց երկու երկրների ղեկավարներին ցուցաբերել քաղաքական կամք և ռազմավարական հեռատեսություն։ Տոկաևի խոսքով՝ Ղազախստանը նույնպես նպաստել է համաձայնագրերի կնքմանը՝ առաջարկելով Ալմաթան որպես խաղաղության պայմանագրի հիմնական պարամետրերի շուրջ արտգործնախարարների միջև բանակցությունների վայր։

Подписанное между Азербайджаном и Арменией соглашение имеет историческое значение — Токаев
Президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев назвал исторически важным подписанное в Вашингтоне мирное соглашение между Азербайджаном и Арменией, передает Orda.kz.
«Документ положил конец затянувшемуся вооруженному конфликту и открыл путь к установлению дипломатических отношений и развитию сотрудничества на основе долгосрочного мира», — сказал он.
Президент Казахстана отметил, что подписание соглашения стало возможным благодаря посреднической миссии президента США Дональда Трампа, который убедил лидеров двух стран проявить политическую волю и стратегическое видение. По словам Токаева, Казахстан также способствовал заключению соглашений, предложив Алматы в качестве места переговоров между министрами иностранных дел по основным параметрам мирного договора.