Թրամփը կարծում է, թե անշարժ գույքի գործակալ է. Վելայաթի
Իրանի գերագույն առաջնորդի խորհրդական Ալի Աքբար Վելայաթին, խոսելով «Թրամփի ուղի» նախագծի մասին հայտնել է, որ այդ իրագործելով՝ Հվ. Կովկասի անվտանգությունը վտանգվելու է։ «Իրանը շեշտել է, որ կշարժվի դեպի Հվ. Կովկասի անվտանգությունն ապահովելու ուղղությամբ՝ լինի դա ՌԴ-ի հետ, թե առանց նրա, և, իհարկե, մենք կարծում ենք, որ ՌԴ-ն նույնպես ռազմավարական առումով դեմ է այս միջանցքին»։
Վելայաթին նշել է. «Միջանցք վարձակալելը այլ երկրի կողմից միամիտ հայտարարություն է։ Այն, թե Թրամփը ցանկանում է վարձակալել միջանցք՝ աշխարհի այս հատվածում, նման է նրան, որ ինչ-որ մեկը գնա աշխարհի այս կողմից և վարձակալի Պանամայի ջրանցք։ Դա անհնար է և չի լինելու։ Թրամփը, ինչպես միշտ, բարձրագոչ, բայց անիմաստ հայտարարություններ է անում։ Թրամփը կարծում է, թե անշարժ գույքի գործակալ է և ուզում է վարձակալել հող կամ տարածք»։
«Տարածաշրջանի հավասարակշռությունները և հարաբերությունները սահմանափակված չեն միայն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, այլ տարածաշրջանում տեղի ունեցող աշխարհաքաղաքական փոփոխությունը նաև փոխում է Իրանի սահմանները, ուստի մենք իրավունք ունենք լիարժեք ուժով պաշտպանելու մեր շահերը», - հայտնել է Իրանի գերագույն առաջնորդի խորհրդականը։

Ali Akbar Velayati, an advisor to the Supreme Leader of Iran, speaking about the "Trump Road" project, said that by implementing it, the security of the South Caucasus would be jeopardized. "Iran has emphasized that it will move towards ensuring the security of the South Caucasus, whether with or without Russia, and of course, we believe that Russia is also strategically opposed to this corridor."
Velayati noted: "Renting a corridor is a naive statement by another country. The fact that Trump wants to rent a corridor in this part of the world is like someone going to this side of the world and renting the Panama Canal. It is impossible and will not happen. Trump, as always, makes loud but meaningless statements. Trump thinks he is a real estate agent and wants to rent land or territory."
"The balances and relations in the region are not limited only to those between Azerbaijan and Armenia, but the geopolitical changes taking place in the region also change Iran's borders, so we have the right to defend our interests with full force," the advisor to the Supreme Leader of Iran said.