Թուրքիան գոհունակություն է հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացի, ինչպես նաև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում վերականգնված համաձայնագրի կապակցությամբ։
«Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը և այս համատեքստում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում արտահայտված կամքը», - ասվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի ԱԳՆ-ից նշել են, որ «միջազգային հակամարտությունների և ճգնաժամերի սրման ժամանակաշրջանում ձեռնարկված այս քայլը կարևոր իրադարձություն է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հասնելու գործում»։
«Մենք բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ վարչակազմի ներդրումը այս գործընթացում», - ընդգծել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։

Turkey welcomes progress between Azerbaijan and Armenia in Washington
Turkey expressed its satisfaction with the progress made towards establishing a lasting peace between Azerbaijan and Armenia, as well as with the agreement restored in Washington on August 8.
“We welcome the progress made towards establishing a lasting peace between Azerbaijan and Armenia and the will expressed in Washington on August 8 in this context,” the Turkish Foreign Ministry said in a statement.
The Turkish Foreign Ministry noted that “this step taken at a time of heightened international conflicts and crises is an important milestone in achieving regional peace and stability.”
“We highly appreciate the contribution of the US administration to this process,” the Turkish Foreign Ministry stressed.