Թուրքիան գոհունակություն է հայտնել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացի, ինչպես նաև օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում վերականգնված համաձայնագրի կապակցությամբ։
«Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը և այս համատեքստում օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում արտահայտված կամքը», - ասվում է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարության մեջ։
Թուրքիայի ԱԳՆ-ից նշել են, որ «միջազգային հակամարտությունների և ճգնաժամերի սրման ժամանակաշրջանում ձեռնարկված այս քայլը կարևոր իրադարձություն է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հասնելու գործում»։
«Մենք բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ վարչակազմի ներդրումը այս գործընթացում», - ընդգծել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։

Турция приветствует прогресс, достигнутый между Азербайджаном и Арменией в Вашингтоне
Турция выразила удовлетворение достигнутым прогрессом в направлении установления прочного мира между Азербайджаном и Арменией, а также по поводу восстановленного соглашения, подписанного 8 августа в Вашингтоне.
«Мы приветствуем прогресс, достигнутый в установлении устойчивого мира между Азербайджаном и Арменией, и в этом контексте — волю, выраженную 8 августа в Вашингтоне», — говорится в заявлении Министерства иностранных дел Турции.
В МИД Турции отметили, что «этот шаг, предпринятый в период обострения международных конфликтов и кризисов, является важным событием на пути достижения регионального мира и стабильности».
«Мы высоко ценим вклад администрации США в этот процесс», — подчеркнули в турецком внешнеполитическом ведомстве.