Բաքուն և Երևանը պնդում էին, որ նախընտրում են երկխոսությունը վարել առանց արտաքին օգնության. Զախարովա
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Վաշինգտոնքւմ կայացած Ադրբեջանի և Հայաստանի առաջնորդների բանակցությունները։
«Հարավային Կովկասի հանրապետությունների ղեկավարների հանդիպումը Վաշինգտոնում, որը տեղի ունեցավ ամերիկյան կողմի միջնորդությամբ, արժանի է դրական գնահատականի։ Մենք հույս ունենք, որ այս քայլը կնպաստի խաղաղության օրակարգի առաջխաղացմանը։ Հույս ունենք, որ այս քայլը կօգնի առաջ մղել խաղաղ օրակարգը։ Չնայած, որ մինչև վերջերս Բաքուն և Երևանը պնդում էին, որ նախընտրում են երկխոսությունը վարել ուղիղ, առանց արտաքին օգնության»։
Զախարովան նաև նշել է, որ Հարավային Կովկասի խնդիրների լուծման օպտիմալ տարբերակը կայանում է տարածաշրջանի երկրների կողմից ինքնուրույն մշակված և իրականացվող որոշումների որոնման և իրագործման մեջ՝ նրանց անմիջական հարևանների՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի աջակցությամբ։ Տարածաշրջանից դուրս գտնվող դերակատարների ներգրավվածությունը պետք է ծառայի խաղաղ օրակարգի ամրապնդմանը և չպետք է ստեղծի լրացուցիչ դժվարություններ կամ բաժանարար գծեր։ Կցանկանայինք խուսափել Մերձավոր Արևելքում հակամարտությունների կարգավորման գործում արևմտյան «օգնության» տխուր փորձից»։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հայտնել է, որ լրացուցիչ կվերլուծեն Վաշինգտոնում արված հայտարարությունները, որոնք վերաբերում են տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, ինչես նաև հիշեցրել է, որ շարունակում են արդիական մնալ Ռուսաստանի մասնակցությամբ եռակողմ պայմանավորվածությունները, որոնցից ոչ մի կողմ դուրս չի եկել։
Չի կարելի անտեսել այն փաստը, որ Հայաստանի և Իրանի սահմանը հսկվում է ռուս սահմանապահների կողմից՝ համաձայն 1992 թվականի սեպտեմբերի 30-ի միջպետական պայմանագրի։
Կենսական նշանակություն է ունենալու խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի ստորագրումը և ուժի մեջ մտնելը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև։ Երկու երկրների հաշտեցումը պետք է տեղավորվի տարածաշրջանային համատեքստում և հիմնված լինի շահերի հավասարակշռության և կողմերի ու հարևան պետությունների առաջնահերթությունների անվերապահ հարգանքի վրա։

Баку и Ереван утверждали, что предпочитают вести диалог без внешней помощи — Захарова
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова прокомментировала переговоры лидеров Азербайджана и Армении, прошедшие в Вашингтоне.
«Встреча руководителей республик Южного Кавказа в Вашингтоне, состоявшаяся при посредничестве американской стороны, заслуживает положительной оценки. Мы надеемся, что этот шаг будет способствовать продвижению мирной повестки. Несмотря на то, что до недавнего времени Баку и Ереван настаивали на том, что предпочитают вести диалог напрямую, без внешней помощи».
Захарова также подчеркнула, что оптимальным вариантом решения проблем Южного Кавказа является поиск и реализация решений, выработанных самими странами региона и реализуемых при поддержке их непосредственных соседей — России, Ирана и Турции. Участие игроков, находящихся за пределами региона, должно служить укреплению мирной повестки и не создавать дополнительных трудностей или разделительных линий. «Хотелось бы избежать печального опыта западной "помощи" в урегулировании конфликтов на Ближнем Востоке», — добавила она.
Представитель МИД РФ отметила, что будут дополнительно проанализированы заявления, сделанные в Вашингтоне, касающиеся разблокировки региональных коммуникаций. Она также напомнила, что остаются актуальными трехсторонние договоренности с участием России, от которых ни одна из сторон не отказалась.
Нельзя игнорировать тот факт, что граница между Арменией и Ираном охраняется российскими пограничниками на основании межгосударственного договора от 30 сентября 1992 года.
Особое значение, по словам Захаровой, будет иметь подписание и вступление в силу соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Азербайджаном и Арменией. Примирение двух стран должно вписываться в региональный контекст и основываться на балансе интересов, а также на безусловном уважении приоритетов сторон и соседних государств.