Ֆրանսիան աջակցում է կողմերի համատեղ կոչին՝ սկսելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարումը
«Ֆրանսիան ողջունում է այսօր Վաշինգտոնում նախագահ Թրամփի հովանու ներքո նախագահ Ալիևի և վարչապետ Փաշինյանի միջև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված համաձայնագրի մասին հայտարարությունը։
Միացյալ Նահանգների հանձնառության շնորհիվ ձեռք բերված արդյունքները վճռական քայլ են դեպի առաջ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի հնարավորինս շուտ ստորագրումը և վավերացումը կամբողջացնի այս գործընթացը։
Այս առումով Ֆրանսիան աջակցում է կողմերի համատեղ կոչին՝ սկսելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կառույցների լուծարումը։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը, տարածաշրջանային կապի զարգացումը և սահմանների վերաբացումը՝ հարգելով պետությունների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով սահմանված սկզբունքները, պետք է հնարավորություն տան Հարավային Կովկասին դառնալ խաղաղության և բարգավաճման տարածք՝ ի նպաստ տարածաշրջանի բնակչությանը։ Իր եվրոպացի գործընկերների հետ մեկտեղ Ֆրանսիան կշարունակի ակտիվորեն նպաստել դրան։

Франция поддерживает совместный призыв сторон к началу роспуска структур Минской группы ОБСЕ
«Франция приветствует сегодняшнее заявление, сделанное в Вашингтоне под эгидой президента Трампа, о соглашении между президентом Алиевым и премьер-министром Пашиняном, направленном на урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном.
Результаты, достигнутые благодаря приверженности Соединённых Штатов, являются решительным шагом вперёд. Как можно более скорое подписание и ратификация мирного договора между Арменией и Азербайджаном завершат этот процесс.
В этой связи Франция поддерживает совместный призыв сторон к началу роспуска структур Минской группы ОБСЕ.
Урегулирование отношений между Арменией и Азербайджаном, развитие региональных коммуникаций и открытие границ — при соблюдении территориальной целостности и суверенитета государств, а также принципов, установленных Алма-Атинской декларацией 1991 года, — должны позволить Южному Кавказу стать пространством мира и процветания на благо населения региона. Вместе со своими европейскими партнёрами Франция продолжит активно этому способствовать».