ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը զինադադարի համաձայնագիր են ծրագրում․ Bloomberg
ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը քննարկում են Ուկրաինայում հրադադարի համաձայնագրի կնքման հնարավորությունը, որը կամրապնդի Մոսկվայի վերահսկողությունը Ղրիմի և արևելյան Դոնբասի նկատմամբ, հնարավոր է՝ ստիպելով Կիևին դուրս գալ Լուգանսկի և Դոնեցկի այն մասերից, որոնք դեռևս Ուկրաինայի վերահսկողության տակ են։
Այդ մասին գրում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։ Նշվում է, որ ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի պաշտոնյաները աշխատում են տարածքների վերաբերյալ համաձայնագրի վրա՝ նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վլադիմիր Պուտինի միջև հաջորդ շաբաթ նախատեսված հանդիպմանն ընդառաջ, ասել են պարբերականի անանուն աղբյուրները։
ԱՄՆ-ն աշխատում է Ուկրաինայից և նրա եվրոպացի դաշնակիցներից համաձայնություն ստանալ համաձայնագրի վերաբերյալ, որը, ըստ աղբյուրների, դեռևս անորոշ չէ։ Պուտինը պահանջում է, որ Ուկրաինան Ռուսաստանին զիջի իր արևելյան Դոնբասի ամբողջ տարածքը, ինչպես նաև Ղրիմը։
Պահանջ կա, որ Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հրամայի դուրս բերել զորքերը Լուգանսկի և Դոնեցկի շրջանների այն մասերից, որոնք դեռևս գտնվում են Կիևի կողմից։
Պայմանագրի շրջանակներում Ռուսաստանը կդադարեցնի իր հարձակումը Ուկրաինայի Խերսոնի և Զապորոժյեի շրջաններում՝ ներկայիս մարտական գծերի երկայնքով, ասել են աղբյուրները: Նրանք զգուշացրել են, որ համաձայնագրի պայմաններն ու ծրագրերը դեռևս փոփոխական են և կարող են փոխվել։

The US and Russia plan a ceasefire agreement. Bloomberg
The United States and Russia are discussing the possibility of concluding a ceasefire agreement in Ukraine that would strengthen Moscow’s control over Crimea and eastern Donbas, possibly forcing Kiev to withdraw from parts of Luhansk and Donetsk that are still under Ukrainian control.
Bloomberg writes, citing its sources. It is noted that US and Russian officials are working on an agreement on the territories ahead of a meeting between Presidents Donald Trump and Vladimir Putin scheduled for next week, the anonymous sources told the newspaper.
The United States is working to get Ukraine and its European allies to agree to the agreement, which, according to the sources, is still not certain. Putin demands that Ukraine cede all of its eastern Donbas territory to Russia, as well as Crimea.
There is a demand that Ukrainian President Volodymyr Zelensky order the withdrawal of troops from parts of the Luhansk and Donetsk regions still held by Kiev.
As part of the agreement, Russia will halt its offensive in Ukraine’s Kherson and Zaporizhia regions along the current battle lines, the sources said. They cautioned that the terms and plans of the agreement are still fluid and subject to change.