Իսրայելի ԱԽ-ը հաստատել է Գազա քաղաքը գրավելու ծրագիրը
Իսրայելի անվտանգության խորհուրդը հավանություն է տվել պաղեստինյան արմատական իսլամիստական ՀԱՄԱՍ շարժման ջախջախման և Գազա քաղաքը վերահսկողության տակ վերցնելու ծրագրին: Այս մասին օգոստոսի 8-ին հայտնել են AP և Reuters գործակալությունները։
Որոշումն ընդունվել է Իսրայելի բարձրաստիճան պաշտոնյաների գիշերային խորհրդակցությունից հետո՝ չնայած պատերազմը դադարեցնելու միջազգային կոչերին և Իսրայելի բազմաթիվ բնակիչների բողոքներին, որոնք վախենում են ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող պատանդների ճակատագրի համար:
Ավելի վաղ վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն Fox News-ին տված հարցազրույցում նախանշել էր մի շարք ծրագրեր՝ հայտարարելով, որ Իսրայելը մտադիր է վերահսկողության տակ վերցնել Գազայի ամբողջ հատվածը: Իսրայելցի զինվորականներն արդեն վերահսկում են անկլավի մոտ երեք քառորդը։

Israel's Security Council has approved a plan to crush the Palestinian radical Islamist movement Hamas and take control of Gaza City. This was reported on August 8 by the AP and Reuters agencies.
The decision was made after a night-long meeting of senior Israeli officials, despite international calls to stop the war and protests from many Israeli residents who fear for the fate of hostages held by Hamas.
Earlier, Prime Minister Benjamin Netanyahu outlined several plans in an interview with Fox News, announcing that Israel intends to take control of the entire Gaza Strip. The Israeli military already controls about three-quarters of the enclave.