Իսրայելի ԱԽ-ը հաստատել է Գազա քաղաքը գրավելու ծրագիրը
Իսրայելի անվտանգության խորհուրդը հավանություն է տվել պաղեստինյան արմատական իսլամիստական ՀԱՄԱՍ շարժման ջախջախման և Գազա քաղաքը վերահսկողության տակ վերցնելու ծրագրին: Այս մասին օգոստոսի 8-ին հայտնել են AP և Reuters գործակալությունները։
Որոշումն ընդունվել է Իսրայելի բարձրաստիճան պաշտոնյաների գիշերային խորհրդակցությունից հետո՝ չնայած պատերազմը դադարեցնելու միջազգային կոչերին և Իսրայելի բազմաթիվ բնակիչների բողոքներին, որոնք վախենում են ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող պատանդների ճակատագրի համար:
Ավելի վաղ վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն Fox News-ին տված հարցազրույցում նախանշել էր մի շարք ծրագրեր՝ հայտարարելով, որ Իսրայելը մտադիր է վերահսկողության տակ վերցնել Գազայի ամբողջ հատվածը: Իսրայելցի զինվորականներն արդեն վերահսկում են անկլավի մոտ երեք քառորդը։

Совет безопасности Израиля утвердил план захвата города Газа
Совет безопасности Израиля одобрил план по уничтожению радикального исламистского движения ХАМАС и установлению контроля над городом Газа. Об этом 8 августа сообщили агентства AP и Reuters.
Решение было принято после ночного совещания высокопоставленных израильских чиновников, несмотря на международные призывы к прекращению войны и протесты внутри Израиля, где многие обеспокоены судьбой заложников, удерживаемых ХАМАС.
Ранее премьер-министр Биньямин Нетаньяху в интервью Fox News озвучил ряд намерений, отметив, что Израиль планирует взять под контроль весь сектор Газа. Израильские военные уже контролируют около трёх четвертей анклава.