Ամերիկյան հեղինակավոր Axios պարբերականը գրում է, որ Թրամփն այսօրվա հավաքը որակել է «պատմական խաղաղության գագաթնաժողով»՝ իրեն ներկայացնելով որպես համաշխարհային գլխավոր խաղաղարար։
Ըստ պարբերականի՝ ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ կնքվելիք համաձայնագիրը նախատեսված է խաղաղություն ապահովելու համար, բայց նաև ունի զգալի տնտեսական բաղադրիչ։ Հայաստանը համաձայնել է թույլատրել իր տարածքով 43.5 կմ երկարությամբ միջանցքի անցկացում, որը կմշակվի ԱՄՆ-ի կողմից և կկոչվի «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի երթուղի»։ Այն կկապի Ադրբեջանի մեծ մասը թուրքական սահմանին գտնվող «փոքրիկ ադրբեջանական անկլավի» հետ։
«Հետաքրքիրն այն է, որ միջանցքը թույլ կտա, որ մարդիկ և ապրանքները տեղաշարժվեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև և դրանից այն կողմ՝ դեպի Կենտրոնական Ասիա, առանց Իրանի կամ Ռուսաստանի միջով անցնելու։ Սա ներկայումս հնարավոր չէ, քանի որ հայ-ադրբեջանական սահմանը փակ է»,- գրում է պարբերականը։
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Իրանը կտրականապես դեմ է նախագծին, Ռուսաստանը նույնպես քննադատել է այն, մինչդեռ Թուրքիան կողմ է։
«Այս խնդիրը ապաշրջափակելով՝ ամերիկացիները տարեկան միլիարդավոր դոլարներ կշահեն նոր առևտրից։ Ռուսաստանը, Իրանը և Չինաստանը կորցնում են իրենց ազդեցությունը աշխարհի այն մասում, որ նրանք համարում էին իրենց սեփական տիրույթը»,- նշում է պարբերականը։
Axios-ը իր այս հրապարակման մեջ ընդգծում է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների ընթացքում Հայաստանը հրաժարվել է միջանցքի նկատմամբ իր երկարատև դիմադրությունից։
«Թրամփի վարչակազմի մասնակցությունը հակամարտությանը սկսվեց մարտին, երբ Սպիտակ տան հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը Մոսկվայից անսպասելի այցով ժամանեց Բաքու:
Ամերիկացի պաշտոնյան ասել է, որ Ուիթքոֆը ուղևորությունը կատարել է Կատարի կառավարության խնդրանքով, ինչը նրան դրդել է փորձել գործարք կնքել:
Ուղևորությունից հետո Ուիթքոֆն իր թիմում հատուկ պետական ծառայող Արիա Լայթսթոունին հանձնարարել է ղեկավարել դիվանագիտական ջանքերը: Լայթսթոունը հինգ ուղևորություն է կատարել տարածաշրջան՝ կողմերի հետ բանակցելու համար:
Լայթսթոունը Իսրայելում այն ժամանակվա դեսպան Դեյվիդ Ֆրիդմանի գլխավոր օգնականն էր «Trump 1.0» ծրագրում և մտերիմ է Թրամփի փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների հետ:
Ինչպես է դա տեղի ունեցել. Թրամփի վարչակազմը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկել է այն միտքը, որ համաձայնելով ԱՄՆ-ին թույլ տալ զարգացնել տարանցիկ միջանցքը՝ նա ձեռք կբերի ընկեր Վաշինգտոնում և հզոր բուֆեր՝ ընդդեմ Ադրբեջանի հետագա ցանկացած ներխուժման»,- գրում է պարբերականը։

The Trump administration made an offer to Pashinyan. Axios
The authoritative American newspaper Axios writes that Trump described today's meeting as a "historic peace summit", presenting himself as the world's leading peacemaker.
According to the newspaper, the agreement to be signed under the US mediation is designed to ensure peace, but also has a significant economic component. Armenia has agreed to allow the construction of a 43.5-kilometer corridor through its territory, which will be developed by the US and will be called the "Trump Corridor for International Peace and Prosperity." It will connect most of Azerbaijan with a "small Azerbaijani enclave" on the Turkish border.
"Interestingly, the corridor will allow people and goods to move between Turkey and Azerbaijan and beyond to Central Asia, without passing through Iran or Russia. This is currently not possible, since the Armenian-Azerbaijani border is closed," the newspaper writes.
The publication notes that Iran is categorically against the project, Russia has also criticized it, while Turkey is in favor.
"By unblocking this issue, the Americans will benefit from billions of dollars in new trade annually. Russia, Iran, and China are losing influence in the part of the world that they considered their domain," the newspaper notes.
Axios emphasizes in its publication that during negotiations with the United States, Armenia has abandoned its long-standing opposition to the corridor.
"The Trump administration's involvement in the conflict began in March, when White House special envoy Steve Witkoff arrived in Baku from Moscow on a surprise visit.
The American official said that Witkoff made the trip at the request of the Qatari government, which prompted him to try to make a deal.
After the trip, Witkoff assigned Aria Lightstone, a special civil servant on his team, to lead the diplomatic efforts. Lightstone has made five trips to the region to negotiate with the parties.
Lightstone was a top aide to then-Ambassador to Israel David Friedman on the "Trump 1.0" program and is close to Trump's son-in-law, Jared Kushner.
How it happened: The Trump administration pitched the idea to Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan that by agreeing to allow the United States to develop the transit corridor, he would gain a friend in Washington and a powerful buffer against any future Azerbaijani incursion," the newspaper writes.