Ամերիկյան հեղինակավոր Axios պարբերականը գրում է, որ Թրամփն այսօրվա հավաքը որակել է «պատմական խաղաղության գագաթնաժողով»՝ իրեն ներկայացնելով որպես համաշխարհային գլխավոր խաղաղարար։
Ըստ պարբերականի՝ ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ կնքվելիք համաձայնագիրը նախատեսված է խաղաղություն ապահովելու համար, բայց նաև ունի զգալի տնտեսական բաղադրիչ։ Հայաստանը համաձայնել է թույլատրել իր տարածքով 43.5 կմ երկարությամբ միջանցքի անցկացում, որը կմշակվի ԱՄՆ-ի կողմից և կկոչվի «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի երթուղի»։ Այն կկապի Ադրբեջանի մեծ մասը թուրքական սահմանին գտնվող «փոքրիկ ադրբեջանական անկլավի» հետ։
«Հետաքրքիրն այն է, որ միջանցքը թույլ կտա, որ մարդիկ և ապրանքները տեղաշարժվեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև և դրանից այն կողմ՝ դեպի Կենտրոնական Ասիա, առանց Իրանի կամ Ռուսաստանի միջով անցնելու։ Սա ներկայումս հնարավոր չէ, քանի որ հայ-ադրբեջանական սահմանը փակ է»,- գրում է պարբերականը։
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Իրանը կտրականապես դեմ է նախագծին, Ռուսաստանը նույնպես քննադատել է այն, մինչդեռ Թուրքիան կողմ է։
«Այս խնդիրը ապաշրջափակելով՝ ամերիկացիները տարեկան միլիարդավոր դոլարներ կշահեն նոր առևտրից։ Ռուսաստանը, Իրանը և Չինաստանը կորցնում են իրենց ազդեցությունը աշխարհի այն մասում, որ նրանք համարում էին իրենց սեփական տիրույթը»,- նշում է պարբերականը։
Axios-ը իր այս հրապարակման մեջ ընդգծում է, որ ԱՄՆ-ի հետ բանակցությունների ընթացքում Հայաստանը հրաժարվել է միջանցքի նկատմամբ իր երկարատև դիմադրությունից։
«Թրամփի վարչակազմի մասնակցությունը հակամարտությանը սկսվեց մարտին, երբ Սպիտակ տան հատուկ բանագնաց Սթիվ Ուիթքոֆը Մոսկվայից անսպասելի այցով ժամանեց Բաքու:
Ամերիկացի պաշտոնյան ասել է, որ Ուիթքոֆը ուղևորությունը կատարել է Կատարի կառավարության խնդրանքով, ինչը նրան դրդել է փորձել գործարք կնքել:
Ուղևորությունից հետո Ուիթքոֆն իր թիմում հատուկ պետական ծառայող Արիա Լայթսթոունին հանձնարարել է ղեկավարել դիվանագիտական ջանքերը: Լայթսթոունը հինգ ուղևորություն է կատարել տարածաշրջան՝ կողմերի հետ բանակցելու համար:
Լայթսթոունը Իսրայելում այն ժամանակվա դեսպան Դեյվիդ Ֆրիդմանի գլխավոր օգնականն էր «Trump 1.0» ծրագրում և մտերիմ է Թրամփի փեսայի՝ Ջարեդ Քուշների հետ:
Ինչպես է դա տեղի ունեցել. Թրամփի վարչակազմը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին առաջարկել է այն միտքը, որ համաձայնելով ԱՄՆ-ին թույլ տալ զարգացնել տարանցիկ միջանցքը՝ նա ձեռք կբերի ընկեր Վաշինգտոնում և հզոր բուֆեր՝ ընդդեմ Ադրբեջանի հետագա ցանկացած ներխուժման»,- գրում է պարբերականը։

Администрация Трампа сделала Пашиняну предложение — Axios
Американское авторитетное издание Axios сообщает, что Дональд Трамп назвал сегодняшнюю встречу «историческим саммитом мира», представляя себя как главного миротворца мира.
По данным издания, при посредничестве США должно быть заключено соглашение, которое не только направлено на обеспечение мира, но также имеет важную экономическую составляющую. Согласно Axios, Армения согласилась на создание транзитного коридора длиной 43,5 км через свою территорию, который будет разработан США и получит название «Маршрут мира и процветания Трампа». Этот коридор должен соединить основную территорию Азербайджана с его небольшим анклавом у турецкой границы.
«Интересно, что коридор позволит людям и товарам перемещаться между Турцией и Азербайджаном, а затем и в Центральную Азию, минуя Иран и Россию. В настоящее время это невозможно, поскольку армяно-азербайджанская граница закрыта», — пишет издание.
Axios отмечает, что Иран категорически против проекта, Россия также его критикует, а Турция выступает в его поддержку.
«Разблокируя этот путь, американцы смогут ежегодно зарабатывать миллиарды долларов на новой торговле. Россия, Иран и Китай теряют влияние в регионе, который они традиционно считали своей сферой влияния», — отмечает издание.
Также подчеркивается, что в ходе переговоров с США Армения отказалась от прежнего сопротивления созданию транзитного коридора.
Согласно публикации, участие администрации Трампа в конфликте началось в марте, когда специальный посланник Белого дома Стив Уиткоф неожиданно прибыл в Баку из Москвы. Он заявил, что поездка была организована по просьбе правительства Катара, что побудило его начать работу над соглашением.
После визита Уиткоф поручил своему коллеге Арии Лайтстоуну возглавить дипломатические усилия. Лайтстоун, бывший помощник посла США в Израиле Дэвида Фридмана и близкий к Джареду Кушнеру, совершил пять визитов в регион для переговоров.
Axios пишет, что администрация Трампа предложила премьеру Армении Николу Пашиняну идею: если он согласится позволить США развивать транзитный коридор, то получит союзника в лице Вашингтона и мощный буфер против возможных будущих вторжений со стороны Азербайджана.