Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերը սխալ է անվանել Գազայի հատվածի վրա հարձակումներն ուժեղացնելու՝ Իսրայելի կառավարության որոշումը և կոչ արել անհապաղ վերանայել այդ քայլը:
Հայտարարության մեջ, որ նվիրված է Իսրայելի անվտանգության խորհրդի կողմից նոր ծրագրի հաստատմանը, որը նախատեսում է Գազայի հատվածի հյուսիսում գտնվող քաղաքի օկուպացիան, Սթարմերը նշել է, որ հարձակումներն ավելի սրելու՝ Իսրայելի որոշումը սխալ է:
«Մենք կոչ ենք անում անհապաղ վերանայել այն։ Այս քայլը չի մոտեցնի հակամարտության ավարտին կամ պատանդների ազատ արձակմանը, այլ միայն կհանգեցնի նոր զոհերի», - հայտարարել է նա։
Նա ընդգծել է, որ Գազայի հումանիտար ճգնաժամն օրեցօր վատանում է, իսկ իսրայելցի գերիները պահվում են սարսափելի և անմարդկային պայմաններում:

Starmer called on the Israeli government to immediately reconsider the decision
British Prime Minister Keir Starmer has called the Israeli government's decision to intensify its attacks on the Gaza Strip a mistake and called for an immediate review of the move.
In a statement following the approval by the Israeli Security Council of a new plan to occupy a city in the northern Gaza Strip, Starmer said that Israel's decision to intensify its attacks was wrong.
"We call for an immediate review. This step will not bring the conflict closer to an end or the release of hostages, but will only lead to more casualties," he said.
He stressed that the humanitarian crisis in Gaza is worsening day by day, and Israeli prisoners are being held in appalling and inhumane conditions.