Երթուղին կշահագործվի Հայաստանի օրենսդրության համաձայն. Reuters
Երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ուրբաթ օրը Սպիտակ տանը կողջունի Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներին, հանդիպումը կավարտվի խաղաղության շրջանակային համաձայնագրի ստորագրմամբ, որը ներառում է ԱՄՆ-ի բացառիկ իրավունքները Հվ․ Կովկասով ռազմավարական տարանցիկ միջանցքի նկատմամբ։ Այս մասին գրում է հեղինակավոր Reuters պարբերականը՝ հղում անելով իր բարձրաստիճան աղբյուրներին։
Սա համարվում է առանցքային փուլ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև թշնամության էջը փակելու ճանապարհին։ ԱՄՆ պաշտոնյաներն ընդգծում են, որ այս նախաձեռնությունը կբացի տարածաշրջանի հաղորդակցային հնարավորությունները և կնպաստի կայունությանը՝ միաժամանակ խուսափելով ռազմական նոր բախումներից։
«Խաղաղության համաձայնագիրը կարող է վերափոխել Հարավային Կովկասը՝ էներգակիրներ արտադրող տարածաշրջան, որ հարևան է Ռուսաստանին, Եվրոպային, Թուրքիային և Իրանին և հատվում է նավթի և գազի խողովակաշարերով, բայց բաժանված է փակ սահմաններով և երկարատև էթնիկ հակամարտություններով»,- գրում է պարբերականը։
Ըստ պարբերականի՝ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը Սպիտակ տանը կմիանան Դոնալդ Թրամփին՝ ստորագրելով շրջանակային համաձայնագիր, որն ուղղված է «խաղաղության կոնկրետ ուղուն» հասնելուն և տարանցման՝ վաղուց հասունացող խնդրի լուծմանը:
Համաձայն փաստաթղթերի մանրակրկիտ համաձայնեցված բաժնի, որոնք առաջնորդները կստորագրեն ուրբաթ օրը, Հայաստանը նախատեսում է Միացյալ Նահանգներին տրամադրել տարանցիկ միջանցքի զարգացման բացառիկ իրավունքները, որը կկոչվի «Թրամփի երթուղի՝ միջազգային խաղաղության և բարգավաճման համար» (TRIPP):
Հրապարակման մեջ ընդգծվում է, որ երթուղին կշահագործվի Հայաստանի օրենսդրության համաձայն, իսկ Միացյալ Նահանգները ենթավարձակալության կհանձնի կոնսորցիումի՝ ենթակառուցվածքի և կառավարման համար։
«Առևտրային նշանակության այս քայլը ապաշրջափակելու է տարածաշրջանը և կանխելու հետագա ռազմական գործողությունները», - ասել է պաշտոնյաներից մեկը:
Պաշտոնյաները նշել են, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարները նաև կստորագրեն փաստաթղթեր, որոնցով կպահանջվի լուծարել Մինսկի խումբը, որը համանախագահում են Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Միացյալ Նահանգները 1992 թվականից ի վեր:

When US President Donald Trump welcomes the leaders of Armenia and Azerbaijan to the White House on Friday, the meeting will end with the signing of a framework peace agreement that includes the US's exclusive rights to a strategic transit corridor through the South Caucasus. This is reported by the authoritative Reuters newspaper, citing its senior sources.
This is considered a key stage in the path to closing the chapter on hostility between Armenia and Azerbaijan. US officials emphasize that this initiative will open up the region's communication opportunities and contribute to stability, while avoiding new military clashes.
"A peace agreement could transform the South Caucasus, an energy-producing region that borders Russia, Europe, Turkey, and Iran and is crisscrossed by oil and gas pipelines, but is divided by closed borders and long-standing ethnic conflicts," the newspaper writes.
According to the newspaper, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Azerbaijani President Ilham Aliyev will join Donald Trump at the White House to sign a framework agreement aimed at achieving a "concrete path to peace" and resolving the long-standing issue of transit.
According to a carefully coordinated section of the documents that the leaders will sign on Friday, Armenia plans to grant the United States exclusive rights to develop a transit corridor, which will be called the "Trump Route for International Peace and Prosperity" (TRIPP).
The publication emphasizes that the route will be operated by Armenian law, and the United States will sublease the infrastructure and management to a consortium.
"This step of commercial significance will unblock the region and prevent further military action," one of the officials said.
Officials said the leaders of Armenia and Azerbaijan will also sign documents calling for the dissolution of the Minsk Group, which has been co-chaired by France, Russia, and the United States since 1992.