Եվրամիության և այլ առևտրային գործընկերների նկատմամբ ամերիկյան ներմուծման լրացուցիչ սակագները ուժի մեջ են մտել:
«Կեսգիշեր է։ Միլիարդավոր դոլարների մաքսատուրքերն այժմ կհոսեն ԱՄՆ, հիմնականում այն երկրներից, որոնք երկար տարիներ շահագործում են ԱՄՆ - ն ու ծիծաղում նրա վրա», - այս մասին գրել է Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը Truth սոցցանցի իր էջում:
Արտահանման նոր հավելավճարների մասին հրամանագիրը Թրամփն ընդունել էր անցյալ շաբաթ։ Ինչպես նշում է dpa-ն, Եվրահանձնաժողովը վերջնաժամկետը մեկնաբանել է այլ կերպ և ենթադրել, որ ԵՄ ապրանքների մեծ մասի վրա 15% մաքսատուրքերը ուժի մեջ կմտնեն մեկ օր անց՝ օգոստոսի 8-ին։ Գործակալությունը հավելում է, որ մնում է անհասկանալի, թե ինչու նոր մաքսատուրքերի ներդրման ճշգրիտ ամսաթվի մասին հաղորդագրություն չի տրվել։

Additional tariffs on US imports from the European Union and other trading partners have come into force.
“It’s midnight. Billions of dollars in tariffs will now flow into the US, mainly from countries that have been exploiting and laughing at the US for many years,” US President Donald Trump wrote on his Truth page.
Trump signed the new export surcharges last week. As dpa reports, the European Commission interpreted the deadline differently and suggested that the 15% tariffs on most EU goods would come into force a day later, on August 8. The agency added that it remains unclear why no announcement was made about the exact date of the new tariffs.