Վրաստանի երրորդ նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին հայտարարել է, որ Վաշինգտոնում վաղը տեղի է ունենում ամենակարևոր պատմական իրադարձությունը։
«Վաշինգտոնում վաղը տեղի է ունենում ամենակարևոր պատմական իրադարձությունը։ Հայաստանը և Ադրբեջանը Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ ստորագրում են խաղաղության պայմանագիր։ Ալիևն ու Փաշինյանը որոշ ժամանակ է՝ բանակցություններ են վարում, սակայն ամեն ինչ արագացավ ԱՄՆ նախագահի միջամտությունից հետո։
Այս օրը կմնա որպես Կովկասի՝ Ռուսաստանի ճիրաններից ազատագրման ամսաթիվ համաշխարհային պատմության մեջ։ Ռուսաստանը արդեն պաշտոնապես կորցնում է գերիշխանությունը Հարավային Կովկասի երեք երկրներից երկուսի նկատմամբ և դեռ պահպանում է վերահսկողությունը Վրաստանի վրա՝ Քոցբանդիի միջոցով, սակայն այդ վերահսկողությունը վաղուց արդեն միայն ձևական է»։

The most important historical event will take place in Washington tomorrow. Saakashvili
The third President of Georgia, Mikheil Saakashvili, announced that the most important historical event will take place in Washington tomorrow.
"The most important historical event will take place in Washington tomorrow. Armenia and Azerbaijan, mediated by Donald Trump, will sign a peace treaty. Aliyev and Pashinyan have been negotiating for some time, but everything accelerated after the intervention of the US President.
This day will remain in world history as the date of the liberation of the Caucasus from the clutches of Russia. Russia is already officially losing its dominance over two of the three countries of the South Caucasus. Still, it retains control over Georgia through Kotsbandi, but this control has long been only formal."