Ռուսաստանը պաշտոնական բողոք է ներկայացրել Իսրայելին
Մոսկվան հայտարարում է, որ իսրայելական զորքերը չեն միջամտել, երբ վերաբնակիչները Հորդանան գետի արևմտյան ափին հարձակվել են ռուսական դիվանագիտական մեքենայի վրա։ Մեքենան, որը ուներ դիվանագիտական համարանիշ, վնասվել է Գիվ աթ Ասաֆի մոտ՝ իսրայելական ապօրինի բնակավայրի տարածքում։
Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ Մոսկվան այդ հարձակումը համարում է «դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի 1961թ. կոնվենցիայի կոպիտ խախտում։ Նա տարակուսանք ու անհամաձայնություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ հարձակումը տեղի է ունեցել իսրայելցի զինծառայողների թողտվությամբ: Ռուսական դեսպանատունը պաշտոնական նոտայով դիմել է Իսրայելի իշխանություններին։
ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ Դմիտրի Պոլյանսկին միջադեպը ներկայացրել է Անվտանգության խորհրդում՝ քննադատելով Իսրայելի քաղաքականությունը և նախազգուշացնելով Մերձավոր Արևելքում պատերազմի վտանգի մասին։

Russia has filed an official complaint with Israel
Moscow says Israeli troops did not intervene when settlers attacked a Russian diplomatic vehicle in the West Bank. The car, which had diplomatic license plates, was damaged near Giv’at Assaf, an illegal Israeli settlement.
Russian Foreign Ministry spokeswoman Maria Zakharova said on Tuesday that Moscow considered the attack “a flagrant violation of the 1961 Vienna Convention on Diplomatic Relations.” She expressed dismay and disagreement that the attack was carried out with the consent of Israeli soldiers. The Russian embassy has sent an official note to the Israeli authorities.
Russia’s UN ambassador, Dmitry Polyansky, has reported the incident to the Security Council, criticizing Israel’s policy and warning of the risk of war in the Middle East.