Ռուսաստանը պաշտոնական բողոք է ներկայացրել Իսրայելին
Մոսկվան հայտարարում է, որ իսրայելական զորքերը չեն միջամտել, երբ վերաբնակիչները Հորդանան գետի արևմտյան ափին հարձակվել են ռուսական դիվանագիտական մեքենայի վրա։ Մեքենան, որը ուներ դիվանագիտական համարանիշ, վնասվել է Գիվ աթ Ասաֆի մոտ՝ իսրայելական ապօրինի բնակավայրի տարածքում։
Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան երեքշաբթի օրը հայտարարել է, որ Մոսկվան այդ հարձակումը համարում է «դիվանագիտական հարաբերությունների մասին Վիեննայի 1961թ. կոնվենցիայի կոպիտ խախտում։ Նա տարակուսանք ու անհամաձայնություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ հարձակումը տեղի է ունեցել իսրայելցի զինծառայողների թողտվությամբ: Ռուսական դեսպանատունը պաշտոնական նոտայով դիմել է Իսրայելի իշխանություններին։
ՄԱԿ-ում ՌԴ ներկայացուցիչ Դմիտրի Պոլյանսկին միջադեպը ներկայացրել է Անվտանգության խորհրդում՝ քննադատելով Իսրայելի քաղաքականությունը և նախազգուշացնելով Մերձավոր Արևելքում պատերազմի վտանգի մասին։

Россия направила официальный протест Израилю
Москва заявляет, что израильские военные не вмешались, когда поселенцы на западном берегу реки Иордан напали на российский дипломатический автомобиль. Машина с дипломатическими номерами была повреждена рядом с незаконным израильским поселением Гивъат Асаф.
Во вторник представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что Москва расценивает это нападение как «грубое нарушение Венской конвенции о дипломатических сношениях 1961 года». Она выразила недоумение и несогласие с тем, что нападение произошло при попустительстве израильских военнослужащих. Российское посольство направило официальную ноту властям Израиля.
Представитель РФ в ООН Дмитрий Полянский озвучил инцидент в Совете Безопасности, раскритиковав политику Израиля и предупредив об угрозе войны на Ближнем Востоке.