Հիրոսիման նշում է ատոմային ռմբակոծության 80-ամյակը
Ճապոնիայի արևմտյան հատվածում գտնվող Հիրոսիմա քաղաքում այսօր նշվել է ԱՄՆ ատոմային ռմբակոծության 80-րդ տարելիցը։ Միջոցառմանը մասնակցել են պաշտոնյաներ, միջազգային հյուրեր, տարեց ականատեսներ, որոնք ահազանգել են՝ աշխարհը կրկին կանգնած է միջուկային վտանգի շեմին։
Տարելիցի հիմնական արարողությունը տեղի է ունեցել խաղաղության հուշահամալիրում, ներկաները լռությամբ հարգել են շուրջ 140․000 զոհերի հիշատակը։
Հիրոսիմայի քաղաքապետ Կաձումի Մացուին իր ելույթում քննադատել է միջազգային հանրության աճող հանդուրժողականությունը միջուկային զենքի նկատմամբ, հատկապես՝ Ուկրաինայում պատերազմական գործողությունների և Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունների ֆոնին։
«Այս զարգացումները կոպիտ կերպով անտեսում են այն դասերը, որոնք մարդկությունը պիտի քաղած լիներ Հիրոսիմայից և Նագասակից»,-ասաց Մացուին։ «Նրանք վտանգում են քանդել խաղաղության կառուցման ճարտարապետությունը, որը ստեղծվել է տասնամյակների աշխատանքի արդյունքում»։
Նա կոչ արեց նոր սերունդներին զգոն լինել ու պայքարել այն քաղաքականության դեմ, որը կարող է բերել անմարդկային հետևանքների։

Hiroshima marks the 80th anniversary of the atomic bombing
The western Japanese city of Hiroshima marked the 80th anniversary of the US atomic bombing on Tuesday. The event was attended by officials, international guests, and elderly witnesses who warned that the world was once again on the brink of nuclear danger.
The main ceremony of the anniversary took place at the Peace Memorial, where those present observed a moment of silence to honor the memory of the approximately 140,000 victims.
Hiroshima Mayor Kazumi Matsui criticized the growing tolerance of the international community towards nuclear weapons, especially against the backdrop of hostilities in Ukraine and conflicts in the Middle East.
“These developments grossly ignore the lessons that humanity should have learned from Hiroshima and Nagasaki,” Matsui said. “They risk destroying the architecture of peace-building that has been created as a result of decades of work.”
He called on the new generations to be vigilant and fight against policies that can lead to inhumane consequences.