Ռուսաստանը քննարկում է Ուկրաինայի հետ օդային զինադադարի հարցը․ Bloomberg
Կրեմլը քննարկում է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին զիջման տարբերակներ ներկայացնել, որոնք կարող են ներառել Ուկրաինայի հետ օդային զինադադար՝ երկրորդական պատժամիջոցների սպառնալիքը կանխելու համար։ Սակայն միևնույն ժամանակ պատերազմը կշարունակվի, հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Նշվում է, որ Թրամփի բանագնաց Սթիվ Ոիթքոֆի՝ այս շաբաթ Ռուսաստան կատարելիք այցը Թրամփի հետ համաձայնության հասնելու ուշացած հնարավորություն է ընձեռում, նույնիսկ եթե հաջողության սպասումները ցածր են։ Այդ մասին պարբերականին ասել են իրավիճակին ծանոթ անձինք՝ անանուն մնալու խնդրանքով։
Անօդաչու թռչող սարքերի և հրթիռների մասնակցությամբ օդային հարվածների դադարեցումը որպես լարվածության թուլացման ժեստ կարող է լինել հնարավոր առաջարկներից մեկը, եթե Ուկրաինան նույնպես ստորագրի այն, ասել է աղբյուրներից մեկը։

The Kremlin is considering presenting U.S. President Donald Trump with concessions that could include an air ceasefire with Ukraine to avert the threat of secondary sanctions. But in the meantime, the war will continue, Bloomberg reported, citing sources.
It is noted that the visit of Trump envoy Steve Witkoff to Russia this week offers a belated opportunity to reach an agreement with Trump, even if expectations of success are low, people familiar with the situation told the newspaper on condition of anonymity.
A cessation of air strikes involving drones and missiles as a gesture of de-escalation could be one possible proposal, if Ukraine also signs up to it, one of the sources said.