Պետդեպը ԱՄՆ մեկնելու համար վիզաների նոր ծրագիր է մեկնարկում
Պետդեպարտամենտը պատրաստվում է մեկնարկել փորձնական ծրագիր, որով որոշ երկրներից ժամանած օտարերկրյա քաղաքացիներից, որոնք ցանկանում են գործարար կամ զբոսաշրջային վիզաներ ստանալ, մինչև 15․000 դոլար գրավ կվճարեն։ Այս մասին գրում է ամերիկյան  CBS News-ը։
Ծանուցման մեջ ներկայացված են 12-ամսյա «վիզաների փորձնական ծրագրի» մանրամասները, որը թույլ կտա հյուպատոսական աշխատակիցներին պահանջել վիզայի գրավներ։ Ծրագրի շրջանակներում, փաստաթղթի համաձայն, գրավները կարող են պահանջվել այն երկրների ճանապարհորդների համար, որոնք, ըստ Պետդեպարտամենտի, ունեն վիզայի ժամկետի երկարաձգման բարձր մակարդակ, կամ որտեղ ստուգման և ստուգման տեղեկատվությունը համարվում է թերի։
Ծրագիրը ուժի մեջ կմտնի ծանուցման պաշտոնական հրապարակումից 15 օր անց և կգործի մինչև 2026 թվականի օգոստոսը, նշվում է փաստաթղթում։

State Department launches new visa program for travel to the US
The State Department is preparing to launch a pilot program that will require foreign nationals from certain countries to pay a deposit of up to $15,000 for business or tourist visas, according to CBS News.
The notice outlines the details of a 12-month “visa pilot program” that will allow consular officers to require visa deposits. Under the program, the document states that deposits may be required for travelers from countries that the State Department has determined have high rates of visa overstays or where screening and verification information is considered incomplete.
The program will take effect 15 days after the official publication of the notice and will be in effect until August 2026, the document states.