Տուսկը հայտարարել է Վրաստանի և Հայաստանի քաղաքացիների մուտքի սահմանափակման հնարավորության մասին
Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ Վարշավան քննարկում է մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Վրաստանի և Հայաստանի քաղաքացիների համար առանց վիզայի մուտքի սահմանափակման հնարավորությունը։ Այս մասին հայտնում են լեհական լրատվամիջոցները։
Լեհաստանի վարչապետը այս մասին հայտարարել է այն բանից հետո, երբ հայտնի դարձավ, որ 2024 թվականի մայիսին Վարշավայում հրդեհի գործով մեղադրվող Կոլումբիայի քաղաքացին գործել է Ռուսաստանի հետախուզության հանձնարարությամբ։
Նրա խոսքով՝ ներկայումս քննարկվում է Շենգենի գոտում ազատ տեղաշարժի կանոնների կիրառման սահմանափակումը մի շարք երկրների քաղաքացիների համար, այդ թվում՝ Վրաստան, Հայաստան, Վենեսուելա և Կոլումբիա։
Տուսկի պարզաբանմամբ՝ նախկին Խորհրդային Միության երկրների քաղաքացիները «հասկանալի պատճառներով» ավելի խոցելի են Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների կողմից։ Նա նաև մատնանշել է Վրաստանի քաղաքացիների հետ կապված «կրիմինալ խնդիրները» և ընդգծել, որ «դա որևէ դեպքում ազգային հատկանիշ չէ, այլ վերաբերում է կազմակերպված հանցավոր խմբերին»։
Նրա խոսքով՝ Լեհաստանը երկրի տարածքից կհեռացնի բոլոր այն անձանց, որոնք խախտում են օրենքը։
Նշենք, որ հուլիսի 29-ին Լեհաստանի կառավարության ղեկավարն ասել էր, որ Լեհաստանում ձերբակալվել են 32 անձինք, որոնք կասկածվում են Ռուսաստանի հատուկ ծառայությունների հետ կապ ունենալու մեջ։ Նրանց թվում կան ռուսներ, ուկրաինացիներ և մեկ կոլումբիացի։
Հաշվի առնելով, որ Հայաստանը, ի տարբերություն Վրաստանի, չունի ԵՄ-ի հետ առանց վիզայի ռեժիմ, այս հայտարարությունը Հայաստանի քաղաքացիների համար կարող է վերաբերել Շենգենյան վիզաների ստացման գործընթացի խստացմանը կամ լրացուցիչ ստուգումներին։

Tusk announced the possibility of restricting the entry of citizens of Georgia and Armenia
Polish Prime Minister Donald Tusk has announced that Warsaw is considering the possibility of restricting visa-free entry for citizens of several countries, including Georgia and Armenia. Polish media report this.
The Polish Prime Minister made this statement after it became known that the Colombian citizen accused of the May 2024 fire in Warsaw acted on behalf of Russian intelligence.
According to him, the restriction of the application of the rules of free movement in the Schengen zone for citizens of several countries, including Georgia, Armenia, Venezuela, and Colombia, is currently being discussed.
According to Tusk, citizens of the former Soviet Union countries are more vulnerable to Russian special services for “obvious reasons”. He also pointed to the “criminal problems” associated with Georgian citizens and emphasized that “this is by no means a national characteristic, but concerns organized criminal groups.”
According to him, Poland will expel from the country all those who violate the law.
It should be noted that on July 29, the head of the Polish government said that 32 people suspected of having ties to Russian special services had been detained in Poland. Among them are Russians, Ukrainians, and one Colombian.
Considering that Armenia, unlike Georgia, does not have a visa-free regime with the EU, this statement may refer to the tightening of the process of obtaining Schengen visas or additional checks for Armenian citizens.