Ճապոնիայում գրանցվել է պատմության մեջ ամենաբարձր ջերմաստիճանը
Ճապոնիայում այսօր արձանագրել է պատմության մեջ ամենաբարձր ջերմաստիճանը՝ 41.8°C (107.2 Ֆարենհայթ). գրում է Reuters-ը։ Տապի պատճառով կառավարությունն քաղաքացիներին ստիպել է մնալ փակ տարածքներում և խոստացել միջոցներ ձեռնարկել բարձր ջերմաստիճանի հետևանքով բրնձի բերքի հնարավոր վնասները մեղմելու համար։
Ըստ աղետների կառավարման գործակալության, այս ամռան ընթացքում ավելի քան 53․000 մարդ ջերմային հարվածի հետևանքով տեղափոխվել է հիվանդանոց։
Միաժամանակ, Ճապոնական ծովի ափամերձ հյուսիսարևելյան շրջանները կրել են ձյան խիստ պակաս, ինչը ռիսկի տակ է դնում բրնձի բերքահավաքը։
Բարձր ջերմաստիճանները հանգեցրել են նաև վնասատու միջատների, մասնավորապես՝ հոտավետ բզեզների (stink bugs) տարածմանն այն շրջաններում, որտեղ բրինձ է աճեցվում։ Կառավարությունը պատրաստվում է հայտարարել նոր քաղաքականություն, որի նպատակը բրնձի արտադրության ավելացումն է՝ ապագա պակասները կանխելու համար։

Japan recorded its highest temperature on record today, 41.8°C (107.2 Fahrenheit), Reuters reports. The government has urged citizens to stay indoors due to the heat and has promised to take measures to mitigate possible damage to the rice crop due to the high temperatures.
According to the disaster management agency, more than 53,000 people have been hospitalized with heatstroke this summer.
At the same time, northeastern regions along the Sea of Japan coast have suffered a severe lack of snow, which is putting the rice harvest at risk.
The high temperatures have also led to the spread of insect pests, particularly stink bugs, in rice-growing regions. The government is preparing to announce a new policy aimed at increasing rice production to prevent future shortages.