Էրդողանը կայցելի Ուկրաինա
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կայցելի Ուկրաինա։ Այցի հիմնական թեման կարող է դառնալ երկրների միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագրի վավերացումը: Այս մասին ասել է Թուրքիայում Ուկրաինայի դեսպան Նարիման Ջելալը։
Նրա խոսքով՝ ուկրաինական կողմն այժմ ակտիվորեն աշխատում է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի՝ Ուկրաինա այցի կազմակերպման ուղղությամբ։  Անձնական հրավերը Էրդողանին փոխանցել է նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, և, ինչպես նշել է դիվանագետը, ինքն էլ հաստատել այդ հրավերը Թուրքիայի ղեկավարի հետ վերջերս կայացած հանդիպման ժամանակ:
«Այս այցը զգալի ջանքեր է պահանջում, քանի որ քիչ չեն հարցերը, որոնք խանգարում են դրա իրականացմանը», - ասել է Ջելալը:
Նրա խոսքով՝ այցի առանցքային թեման կարող է դառնալ Ուկրաինայի և Թուրքիայի միջև ազատ առևտրի համաձայնագրի վավերացումը: Այս փաստաթուղթը կարևոր է ինչպես ռազմավարական գործընկերության, այնպես էլ ուկրաինական բիզնեսի զգալի մասի համար։

Эрдоган собирается посетить Украину
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган планирует визит в Украину. Основной темой визита может стать ратификация соглашения о зоне свободной торговли между двумя странами. Об этом сообщил посол Украины в Турции Нариман Джелял.
По его словам, украинская сторона активно работает над организацией визита турецкого лидера. Личное приглашение Эрдогану передал президент Владимир Зеленский, и, как отметил дипломат, Эрдоган подтвердил его во время недавней встречи.
«Этот визит требует значительных усилий, так как существует немало факторов, препятствующих его реализации», — отметил Джелял.
Он добавил, что соглашение о свободной торговле важно как для стратегического партнёрства, так и для значительной части украинского бизнеса.