Մալայզիան պայմանավորվել է ԱՄՆ-ի հետ
Առևտրային բանակցությունների ֆոնին Մալայզիան պայմանավորվել է ԱՄՆ-ի հետ տեխնոլոգիաների և հեղուկացված գազի գնումների ավելացման մասին։
Կուալա Լումպուրը հինգ տարվա ընթացքում մինչև 150 մլրդ դոլար կծախսի կիսահաղորդչային արդյունաբերության, օդատիեզերական ոլորտի և դատա-կենտրոնների համար ամերիկյան սարքավորումներ գնելու վրա. հայտնել է երկրի առևտրի նախարար Թենգկու Զաֆրուլ Ազիզը:
Բացի այդ, Petronas պետական կորպորացիան տարեկան 3,4 մլրդ դոլարի հեղուկ գազ կգնի ԱՄՆ-ից: Մալայզիան նախատեսում է նաև 70 մլրդ դոլար ուղղել ԱՄՆ-ում միջսահմանային ներդրումներին՝ առևտրային անհավասարակշռությունը նվազեցնելու համար:
Կողմերն ավարտում են դեռևս Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի օրոք ներդրված սակագների շուրջ բանակցությունների արդյունքներով համատեղ հայտարարության նախապատրաստումը: Երկրի առևտրի նախարարը նշել է, որ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները համապատասխանում են Կուալա Լումպուրի շահերին:

Malaysia has reached an agreement with the US
Amid trade talks, Malaysia has agreed to increase purchases of technology and liquefied natural gas from the United States.
Kuala Lumpur will spend up to $150 billion over five years on American equipment for the semiconductor industry, aerospace, and data centers, said the country's Trade Minister Tengku Zafrul Aziz.
In addition, state-owned Petronas will buy $3.4 billion in liquefied natural gas from the United States annually. Malaysia also plans to direct $70 billion to cross-border investment in the United States to reduce the trade imbalance.
The parties are finalizing a joint statement on the results of negotiations regarding tariffs introduced during the Donald Trump administration. The country's Trade Minister noted that the agreements reached correspond to Kuala Lumpur's interests.