Թրամփը տասնյակ երկրների նկատմամբ ճշտված մաքսատուրքեր է սահմանել
Օգոստոսի 1-ը Դոնալդ Թրամփի կողմից ԱՄՆ-ի հետ առևտրի մասին նոր համաձայնագրեր կնքելու վերջնաժամկետն է։ Մի քանի ժամ առաջ ԱՄՆ նախագահը հրամանագրեր է ստորագրել 69 երկրների և Եվրամիության նկատմամբ 10-41 տոկոսի չափով ներմուծման մաքսատուրքեր սահմանելու մասին։
Մաքսատուրքերը, որոնք հրամանագրում նշված են որպես ճշտված պատասխան, ուժի մեջ կմտնեն յոթ օրից, և միայն Կանադայի մասով դրանք ուժի մեջ կմտնեն  անմիջապես:
Ամենաբարձր մաքսատուրքերը սահմանվել է Սիրիան նկատմամբ՝ 41 տոկոս, ինչպես նաև Լաոսի և Բիրմայի՝ 40- ական տոկոս: Ամենացածրը՝ 10%, սահմանվել է Բրիտանիային և առանձին՝ նրա Ֆոլկլենդյան կղզիների նկատմամբ։

Трамп ввёл скорректированные таможенные пошлины против десятков стран
1 августа — крайний срок, установленный Дональдом Трампом, для заключения новых торговых соглашений с США. Несколько часов назад президент США подписал указы о введении импортных пошлин в размере от 10% до 41% против 69 стран и Европейского союза.
Пошлины, обозначенные в документах как «скорректированный ответ», вступят в силу через семь дней, за исключением Канады — для неё они начнут действовать немедленно.
Наивысшие пошлины введены против Сирии — 41%, а также Лаоса и Бирмы — по 40%. Самые низкие — 10% — установлены в отношении Великобритании и отдельно — Фолклендских островов.