«Զանգեզուրի միջանցքը» առաջիկա 1-2 տարում կբացվի. Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան
Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Բիրոլ Աքգյունը ադրբեջանական APA գործակալությանը տված հարցազրույցում շատ հավանական է համարել «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը։
«Ես շատ հավանական եմ համարում «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը, որովհետև դա բխում է ոչ միայն Թուրքիայի և Ադրբեջանի ազգային շահերից։ Եթե ինտեգրման գործընթացը միջազգային և տարածաշրջանային մակարդակներում արագանա, ապա Չինաստանից սկսվող և Միջին միջանցքով Լոնդոն գնացող կարևոր նավթատարների և գազատարների ցամաքային ճանապարհների և երկաթուղագծերի՝ ավելի արագ և կարճ անցումը հնարավոր կլինի միայն «Զանգեզուրի միջանցքի» բացմամբ»,- ասել է նա։
Ըստ դեսպանի՝ միջանցքը պետք է դիտարկել ոչ միայն արևելքի և արևմուտքի, այլև՝ հյուսիսի և հարավի տեսանկյունից։
«Ղարաբաղյան երկրորդ պատերազմից հետո «3+3» ձևաչափը մշտապես քննարկվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հանդիպումներում։ Այսինքն, այդ ձևաչափում ընդգրկվել են ոչ միայն Ադրբեջանը, Հայաստանը և Վրաստանը տարածաշրջանում, այլ նաև Թուրքիան, Իրանը և Ռուսաստանը, որպեսզի հնարավոր լինի գտնել բոլորի շահերը բավարարող լուծում։ Չնայած՝ ժամանակ առ ժամանակ որոշակի քննարկումներ են ընթանում, ես կարծում եմ, որ «Զանգեզուրի միջանցքը» կբացվի առաջիկա 1-2 տարվա ընթացքում, հատկապես, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև մշտական խաղաղության համաձայնագրի հնարավոր ստորագրմամբ: Ես հավատում եմ, որ դա հնարավոր է, հատկապես, միջին միջանցքի արդյունավետության ապահովման և արևելք-արևմուտք ուղղությամբ առևտրի ծավալների ավելացման տեսանկյունից։ Բայց որպես դիվանագետ՝ չեմ կարող նշել «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման ամսաթիվը։ Քանի որ ոչ ոք դա չգիտի, դա բազմաչափ խաղ է: Նախ, Ադրբեջանն ու Հայաստանը, որպես երկու անկախ պետություն, պետք է որոշում կայացնեն այս հարցի շուրջ»,- ընդգծել է թուրք դեսպանը։

The "Zangezur Corridor" is set to be opened within the next 1-2 years. Turkish Ambassador to Azerbaijan
Turkish Ambassador to Azerbaijan Birol Akgun, in an interview with the Azerbaijani APA news agency, considered the opening of the “Zangezur Corridor” very likely.
“I consider the opening of the “Zangezur Corridor” very likely, because it stems not only from the national interests of Turkey and Azerbaijan. If the integration process accelerates at the international and regional levels, then a faster and shorter passage of important oil and gas pipelines starting from China and going to London through the Middle Corridor, overland roads and railways, will be possible only with the opening of the “Zangezur Corridor,” he said.
According to the ambassador, the corridor should be considered not only from the perspective of the East and the West, but also from the North and the South.
“After the second Karabakh war, the “3+3” format was constantly discussed in the meetings of President Ilham Aliyev and Recep Tayyip Erdogan. That is, this format includes not only Azerbaijan, Armenia, and Georgia in the region, but also Turkey, Iran, and Russia, so that a solution that satisfies everyone’s interests can be found. Although there are some discussions from time to time, I believe that the “Zangezur Corridor” will be opened in the next 1-2 years, especially with the possible signing of a permanent peace agreement between Azerbaijan and Armenia. I believe that this is possible, especially in terms of ensuring the efficiency of the middle corridor and increasing trade volumes in the east-west direction. But as a diplomat, I cannot specify the date of the opening of the “Zangezur Corridor”. Since no one knows this, it is a multidimensional game. First, Azerbaijan and Armenia, as two independent states, must decide on this issue,” the Turkish ambassador emphasized.