Մենք ցանկանում ենք արագացնել կարգավորման գործընթացը. Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան
Թուրք-հայկական սահմանը նույնպես կարող է բացվել։ Այս մասին ադրբեջանական APA-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Ադրբեջանում Թուրքիայի դեսպան Բիրոլ Աքգյունը:
Դեսպանը նշել է, որ հայ-ադրբեջանական և հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացները պետք է դիտարկել ընդհանուր։
«Երկու կարգավորման գործընթացներն էլ զուգահեռ են ընթանում։ 2022 թվականին նշանակվել են Թուրքիայի և Հայաստանի միջև կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ։ Հայտնի է, որ Թուրքիայի և Հայաստանի սահմանը փակ է 1993 թվականից՝ ադրբեջանական տարածքների օկուպացիայի պատճառով։ Հայաստանը ծովային ելք չունի, և դրանից ամենաշատը տուժում է հայ ժողովուրդը։ Հայաստանը արևելքից և արևմուտքից սահմանակից է Ադրբեջանին և Թուրքիային, և այդ սահմանները փակ են։ Բոլորը կշահեն այս խաղաղությունից, բայց ամենաշատը կշահի Հայաստանը։
Մենք ցանկանում ենք արագացնել կարգավորման գործընթացը։ Եթե կայուն խաղաղության համաձայնագիր ստորագրվի կամ նախաստորագրվի, և «Զանգեզուրի» միջանցքի վերաբերյալ պայմանները կատարվեն, թուրք-հայկական սահմանը կարող է բացվել ճիշտ ժամանակին՝ Անկարայի և Բաքվի միջև խորհրդակցությունների արդյունքում։ Սա կախված կլինի նրանից, թե ինչպես կզարգանա կարգավորման գործընթացը»,- ասել է թուրք դեսպանը։

We want to accelerate the settlement process. Turkish Ambassador to Azerbaijan
The Turkish-Armenian border may also be opened. This was stated by Turkish Ambassador to Azerbaijan Birol Akgun in an interview with Azerbaijani APA.
The ambassador noted that the Armenian-Azerbaijani and Armenian-Turkish settlement processes should be viewed as a whole.
"Both settlement processes are proceeding in parallel. Special representatives for the settlement process between Turkey and Armenia were appointed in 2022. It is known that the Turkish-Armenian border has been closed since 1993 due to the occupation of Azerbaijani territories. Armenia is landlocked, and the Armenian people suffer the most from this. Armenia borders Azerbaijan and Turkey to the east and west, and these borders are closed. Everyone will benefit from this peace, but Armenia will benefit the most.
We want to speed up the settlement process. "If a sustainable peace agreement is signed or initialed, and the conditions regarding the Zangezur corridor are met, the Turkish-Armenian border could be opened at the right time, as a result of consultations between Ankara and Baku. This will depend on how the settlement process develops," the Turkish ambassador said.