Սիրիայի ԱԳ նախարարը Լավրովի հետ հանդիպումից հետո կմեկնի Բաքու
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ընդունել է Մոսկվայում այցով գտնվող Սիրիայի ԱԳ նախարար Ասաադ աշ-Շայբանիին։
«Մենք ուշադիր հետևում ենք Սիրիայում շարունակվող անցումային գործընթացներին։ Անկեղծորեն ցանկանում ենք, որ սիրիացի ժողովուրդը, որի հետ մեզ կապում են երկարամյա բարեկամական հարաբերությունները, դիմանա մարտահրավերներին և լիովին կարգավորի իրավիճակը». ասել է Սերգեյ Լավրովը։
Սիրիայի արտգործնախարարն էլ նշել է, որ ընթացիկ շրջանը լի է տարբեր մարտահրավերներով և սպառնալիքներով, բայց դա նաև հնարավորություն է՝ միասնական, ուժեղ Սիրիա կառուցելու համար. «Եվ, իհարկե, մենք շահագրգռված ենք, որ Ռուսաստանը մեր կողքին լինի այդ ճանապարհին»,- ասել է նա։
Լավրովը նախարարի միջոցով հրավեր է ուղարկել Սիրիայի նախագահին՝ մասնակցելու Ռուսաստան-Արաբական պետությունների լիգա առաջին գագաթնաժողովին։
Նշենք, որ գագաթնաժողովը տեղի կունենա հոկտեմբերի 15-ին։
Ավելի վաղ AFP-ն հայտնել էր, որ Սիրիայի ԱԳ նախարարը հուլիսի 31-ին կժամանի Բաքու, որտեղ հանդիպում կունենա Իսրայելի ռազմավարական հարցերով նախարար Ռոն Դերմերի հետ:
Գլխավոր հարցը, որը կողմերը պատրաստվում են քննարկել Ադրբեջանի մայրաքաղաքում, վերաբերում է անվտանգության հարցին, հատկապես, Սիրիայի հարավում:

Syrian Foreign Minister to leave for Baku after meeting with Lavrov
Russian Foreign Minister Sergei Lavrov received Syrian Foreign Minister Asad al-Shaibani, who is on a visit to Moscow.
“We are closely following the ongoing transitional processes in Syria. We sincerely hope that the Syrian people, with whom we have long-standing friendly relations, will withstand the challenges and fully resolve the situation,” Sergey Lavrov said.
The Syrian Foreign Minister also noted that the current period is full of various challenges and threats, but it is also an opportunity to build a united, strong Syria. “And, of course, we are interested in Russia being with us on this path,” he said.
Lavrov, through the minister, sent an invitation to the Syrian President to participate in the first Russia-League of Arab States summit.
It should be noted that the summit will take place on October 15.
Earlier, AFP reported that the Syrian Foreign Minister will arrive in Baku on July 31, where he will meet with Israeli Minister of Strategic Affairs Ron Dermer.
The main issue that the parties are going to discuss in the Azerbaijani capital concerns the issue of security, especially in southern Syria.