ԱՄՆ-ն նոր պատժամիջոցներ է սահմանել Իրանի դեմ
ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել ավելի քան 50 իրանցի ֆիզիկական անձանց և ընկերությունների, ինչպես նաև նավթի առևտրին մասնակցող ավելի քան 50 նավերի դեմ: Այս մասին հուլիսի 30-ին հայտնել են ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունում։
Գերատեսչության ղեկավար Սքոթ Բեսենտի խոսքով ՝ խոսքը 2018 թվականից ի վեր Իրանի դեմ նոր սահմանափակումների ամենամեծ քանակի մասին է: Պատժամիջոցների հարվածն ուղղված է Թեհրանի ռեժիմի վերնախավին․ հավելել է ամերիկացի պաշտոնյան:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունն իր հերթին հայտարարել Է իրանական նավթ և նավթամթերք վաճառող 20 ընկերությունների դեմ սահմանափակող միջոցների մասին: Խոսքը, մասնավորապես, նավահանգիստներից մեկի չինական օպերատորի, ինչպես նաև Հնդկաստանի, ԱՄԷ-ի և Թուրքիայի կորպորացիաների մասին է։ Բացի այդ, պատժամիջոցներ են սահմանվել 10 դատարանների նկատմամբ, հայտնել Է dpa գործակալությունը։

The United States has imposed sanctions on more than 50 Iranian individuals and companies, as well as more than 50 ships involved in the oil trade. This was reported on July 30 in the US Treasury Department.
According to the head of the department, Scott Bessent, this is the most significant number of new restrictions against Iran since 2018. The sanctions are aimed at the elite of the Tehran regime, the American official added.
The US State Department, in turn, announced restrictive measures against 20 companies that sell Iranian oil and petroleum products. In particular, this concerns the Chinese operator of one of the ports, as well as corporations from India, the UAE, and Turkey. In addition, sanctions have been imposed on 10 courts, the DPA agency reported.