Արաբական երկրներն ու Թուրքիան առաջին անգամ դատապարտել են ՀԱՄԱՍ-ի՝ հոկտեմբերի 7-ի հարձակումը
Արաբական պետությունների լիգայի երկրները, որոնց թվում են Սաուդյան Արաբիան, Եգիպտոսը, Կատարը, Հորդանանը, ինչպես նաև Թուրքիան և Եվրամիությունը, հռչակագիր են ստորագրել, որով առաջին անգամ դատապարտել են 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին ՀԱՄԱՍ-ի հարձակումն Իսրայելի վրա։
Փաստաթուղթը, որը հաստատվել է ՄԱԿ-ի երկու պետությունների սկզբունքի վերածննդի խորհրդաժողովում, կոչ է անում ԱՄՆ-ում և ԵՄ-ում ահաբեկչական ճանաչված պաղեստինյան խմբավորմանն՝ ազատել բոլոր պատանդներին, վայր դնել զենքերը և հրաժարվել Գազայի հատվածի նկատմամբ վերահսկողությունից՝ պատերազմը դադարեցնելու համար:
Հռչակագրում շարադրված է Գազայի հատվածում հակամարտության ավարտի պլանը, որը նախատեսում է անկախ ապառազմականացված պաղեստինյան տարածքի ստեղծում և դրա հետագա ինտեգրում տարածաշրջանում:
Փաստաթուղթը ենթադրում է միջազգային ուժերի ծավալում Գազայում՝ իրավիճակի կայունացման համար, պաղեստինյան վարչակազմի վերականգնում և անկախ պաղեստինյան պետության ստեղծման նախապատրաստում: Տեքստում նաև դատապարտվում են իսրայելական ավիահարվածները, խաղաղ բնակիչների մահը, մարդասիրական օգնության սահմանափակումները և հրեական բնակավայրերի կառուցումը:

Arab countries and Turkey condemn Hamas' October 7 attack for the first time
The countries of the Arab League, including Saudi Arabia, Egypt, Qatar, Jordan, as well as Turkey and the European Union, have signed a declaration condemning for the first time the Hamas attack on Israel on October 7, 2023.
The document, which was approved at the UN Conference on the Revival of the Two-State Principle, calls on the Palestinian group, designated a terrorist organization by the US and the EU, to release all hostages, lay down its arms, and relinquish control of the Gaza Strip to end the war.
The declaration outlines a plan to end the conflict in the Gaza Strip, which envisages the creation of an independent demilitarized Palestinian territory and its subsequent integration into the region.
The document envisages the deployment of international forces in Gaza to stabilize the situation, restore Palestinian governance, and prepare for the creation of an independent Palestinian state. The text also condemns Israeli airstrikes, civilian deaths, restrictions on humanitarian aid, and the construction of Jewish settlements.