8.8 մագնիտուդ երկրաշարժի պատճառով տարհանումներ են ողջ Խաղաղ օվկիանոսում
Ռուսաստանի հեռավոր արևելքում՝ Կամչատկա թերակղզու ափերից 119 կմ հեռավորության վրա, գրանցվել է 8.8 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժ, որը հարուցել է մինչև 5 մետր բարձրությամբ ցունամիի ալիքներ։
Ալիքները հեղեղել են Սևերո-Կուրիլսկ քաղաքի նավահանգիստը, վնասել շենքեր և վնասել նավեր։ Ռուսաստանի իշխանությունները հաղորդում են մի քանի տուժածի մասին, սակայն զոհերի մասին չի հաղորդվում։
Ցունամիի ահազանգներ և տարհանումներ են հայտարարվել Հավայան կղզիներում, Ճապոնիայում և այլ երկրներում։ Հավայան կղզիների ափերին արդեն գրանցվել են 1 մետրից բարձր ալիքներ, թռիչքները Մաուի կղզի ժամանակավորապես դադարեցվել են։
Ճապոնիայում տարհանվել են տասնյակ հազարավոր մարդիկ, այդ թվում՝ Ֆուկուսիմայի ատոմակայանի աշխատակիցները։ Մինչ այս պահը գրանցված ամենամեծ ալիքը եղել է 1.3 մետր։
Երկրաշարժի հետցնցումները շարունակվում են, ամենաուժեղը եղել է 6.9 մագնիտուդով։ Ռուս գիտնականները նշում են, որ սա տարածաշրջանում ամենաուժեղ երկրաշարժն է՝ 1952 թվականից ի վեր։
Տարածաշրջանը գտնվում է Խաղաղ օվկիանոսի «կրակի օղակում», որտեղ հաճախ են տեղի ունենում երկրաշարժեր և հրաբխային ժայթքումներ։

Из-за землетрясения магнитудой 8.8 проводится эвакуация по всему Тихоокеанскому региону
Землетрясение магнитудой 8.8 произошло в 119 км от побережья Камчатки. Оно вызвало цунами с волнами до 5 метров, которые затопили порт города Северо-Курильск, повредили здания и суда. Российские власти сообщают о нескольких пострадавших, о погибших не заявляется.
Предупреждения о цунами и эвакуации объявлены на Гавайях, в Японии и других странах региона. На Гавайях зафиксированы волны выше 1 метра, приостановлены рейсы на остров Мауи.
В Японии эвакуированы десятки тысяч человек, включая персонал АЭС "Фукусима". Самая высокая волна в стране на данный момент достигла 1,3 метра.
Продолжаются афтершоки, самый мощный из которых — 6.9 балла. Российские сейсмологи отмечают, что это сильнейшее землетрясение в регионе с 1952 года.
Регион входит в «огненное кольцо» Тихого океана — зону повышенной сейсмической и вулканической активности.