Չինաստանը կշարունակի ռուսական նավթ գնել՝ վճարելով 100% մաքսատուրք
ԱՄՆ ֆինանսների նախարար Սքոթ Բեսենթն ասել է, որ առևտրային բանակցությունների ավարտին չինացի պաշտոնյաներին զգուշացրել է բարձր մաքսատուրքերի սպառնալիքի մասին՝ կապված ռուսական նավթի հետագա գնումների հետ, որոնք նախատեսված են Կոնգրեսում գտնվող օրինագծով:
«Ես կարծում եմ, որ ցանկացածն, ով ռուսական նավթ է գնում, որը գտնվում է պատժամիջոցների տակ, պետք է պատրաստ լինի դրան»,- ասել է նա։
Ըստ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարի, ի պատասխան՝ չինացի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ Չինաստանը ինքնիշխան պետություն է, և նավթի գնումները հիմնված կլինեն երկրի ներքին քաղաքականության վրա:
«Չինացիները շատ լուրջ են վերաբերում իրենց ինքնիշխանությանը։ Մենք չենք ցանկանում դրա դեմ ոտնձգություն կատարել, այդ պատճառով նրանք ցանկանում են 100 տոկոսանոց տուրք վճարել»,- ընդգծել է նա։
Չինաստանը շարունակում է մնալ ռուսական նավթի խոշորագույն գնորդը՝ օրական գնելով մոտ երկու միլիոն բարել, հիշեցնում Է Reuters-ը։  Նրան հաջորդում են Հնդկաստանն ու Թուրքիան։

China will continue to buy Russian oil, paying 100% customs duty
US Treasury Secretary Scott Bessent said that at the end of trade talks, he warned Chinese officials about the threat of high tariffs on further purchases of Russian oil, which are provided for in the bill before Congress.
"I think anyone who buys Russian oil that is under sanctions should be prepared for that," he said.
According to the US Treasury Secretary, in response, Chinese officials stated that China is a sovereign state, and oil purchases will be based on the country's domestic policy.
"The Chinese take their sovereignty very seriously. We do not want to encroach on it, which is why they want to pay a 100 percent tariff," he stressed.
China remains the largest buyer of Russian oil, buying about two million barrels a day, Reuters recalls. India and Turkey follow it.