Պեկինի հետ հարաբերությունները չփչացնելու համար թայվանցի պաշտոնյաների այցը ԱՄՆ չեղարկվել է
ԱՄՆ-ն չեղարկել է Թայվանի պաշտպանության նախարարի հանդիպումը Վաշինգտոնում ռազմական պաշտոնյաների հետ, որպեսզի չփչացնի հարաբերությունները Չինաստանի հետ, հայտնում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով անանուն աղբյուրներ:
Հաղորդվում է, որ Թայվանի պաշտպանության նախարար Վելինգթոն Կուն հունիսին ծրագրել էր այցելել Վաշինգտոն՝ ԱՄՆ պաշտպանության փոխնախարար Էլբրիջ Քոլբիի հետ հանդիպելու համար: Պաշտոնական անձանց միջև հանդիպումը, սակայն, վերջին պահին չեղարկվել է։ ԱՄՆ-ն հայտարարել է, որ պահն անհաջող է Իրանին հարվածելու պատճառով: Սակայն պարբերականի աղբյուրները նշել են, որ այլ մտահոգություններ էլ առկա եղել։ ԱՄՆ որոշ պաշտոնյաներ մտահոգված են, որ Թայվանի պաշտպանության նախարարի այցը կխաթարի ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև առևտրային բանակցությունները և կվնասի նախագահ Սի Ծինփինի հետ հանդիպում կազմակերպելու՝ Թրամփի ջանքերին:
WP-ն էլ հաղորդում է, որ Պեկինի խնդրանքով հետաձգվել է նաև Թայվանի վարչակազմի ղեկավար Լայ Ցինդեինի՝ ԱՄՆ-ում նախատեսված օգոստոսյան այցելությունները։

The United States has canceled a meeting of Taiwan's defense minister with military officials in Washington to avoid damaging relations with China, the Financial Times reported, citing unnamed sources.
Taiwan's defense minister, Wellington Koo, was reportedly scheduled to visit Washington in June to meet with U.S. Deputy Defense Secretary Elbridge Colby. The meeting between the officials, however, was canceled at the last minute. The United States said the timing was inconvenient due to the strike on Iran. However, the newspaper's sources noted that there were other concerns. Some U.S. officials are concerned that the visit of Taiwan's defense minister will disrupt trade talks between the United States and China and damage Trump's efforts to arrange a meeting with President Xi Jinping.
The WP also reported that at the request of Beijing, Taiwan's Chief Executive Lai Tsing-dean's planned August visits to the United States have also been postponed.