Միացյալ Թագավորությունը մտադիր է սեպտեմբերին ՄԱԿ - ի Գլխավոր ասամբլեայի ընթացքում ճանաչել Պաղեստինի պետությունը, եթե Իսրայելի կառավարությունը էական քայլեր չձեռնարկի Գազայում սարսափելի իրավիճակին վերջ տալու համար և երկարաժամկետ կայուն խաղաղության հասնելու պարտավորություն չվերցնի, այդ թվում՝ տեղի բնակչությանը մարդասիրական օգնության մատակարարումների վերսկսման միջոցով:
Բացի այդ, Լոնդոնը Իսրայելից պահանջել է հստակ հայտարարել, որ ինքը չի պատրաստվում բռնակցել Հորդանան գետի արևմտյան ափին գտնվող տարածքները: Այս մասին ասվում է Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերի գրասենյակի հայտարարության մեջ, որը հրապարակվել է հուլիսի 29-ին։
Գազայի հատվածում «ՀԱՄԱՍ» ահաբեկչական շարժումից Լոնդոնը, իր հերթին, պահանջել է անհապաղ ազատ արձակել 2023 թվականի հոկտեմբերի 7-ին իր կողմից գերեվարված իսրայելցի պատանդներին, ստորագրել հրադադարի մասին համաձայնագիր, ընդունել, որ այն ոչ մի դեր չի խաղա Գազայի կառավարման գործում և զինաթափման պարտավորություն ստանձնել։
Ավելի վաղ Քիրա Սթարմերը կոչ էր արել ճանաչել պաղեստինյան պետությունը Բրիտանիայի խորհրդարանի անդամների մեկ երրորդին: Պաղեստինի պետության ճանաչումն անհրաժեշտ է Իսրայելի անվտանգության համար։ Վարչապետի խոսքով՝ պաղեստինյան պետականությունը պաղեստինցի ժողովրդի անքակտելի իրավունքն է. «այն չի պատկանում հարևաններից ոչ մեկին, ինչպես նաև անհրաժեշտ է Իսրայելի երկարաժամկետ անվտանգության համար»:
Երկիրը մտադիր է Հորդանանի հետ համատեղ օդով հումանիտար բեռներ հասցնել Գազայի հատված, ինչպես նաև բրիտանական հիվանդանոցներ տեղափոխել վիրավոր պաղեստինցի երեխաներին։

Britain will recognize Palestine if Israel does not take significant steps
The United Kingdom intends to recognize the state of Palestine at the UN General Assembly in September if the Israeli government does not take significant steps to end the terrible situation in Gaza and does not commit to achieving a long-term sustainable peace, including by resuming humanitarian aid deliveries to the local population.
In addition, London demanded that Israel declare that it is not going to annex territories in the West Bank. This was stated in a statement from the office of British Prime Minister Keir Starmer, published on July 29.
In turn, London demanded that the Hamas terrorist movement in the Gaza Strip immediately release the Israeli hostages it captured on October 7, 2023, sign a ceasefire agreement, accept that it will not play any role in the governance of Gaza, and undertake a commitment to disarmament.
Earlier, Kieran Starmer called on a third of the British parliament to recognize a Palestinian state. Recognition of a Palestinian state is necessary for Israel's security. According to the Prime Minister, Palestinian statehood is the inalienable right of the Palestinian people: "it does not belong to any of its neighbors, and it is also necessary for Israel's long-term security."
The country intends to deliver humanitarian cargo to the Gaza Strip by air jointly, as well as to transport wounded Palestinian children to British hospitals.