Ուժեղ երկրաշարժ ու ցունամի Կամչատկայում. Խաղաղ օվկիանոսի ափերին արտակարգ դրություն է
Կամչատկայի ափերի մոտ տեղի է ունեցել հզոր երկրաշարժ, որի հետևանքով նաև ցունամի է եղել։ Խաղաղ օվկիանոսի հյուսիսային մասի բոլոր առափնյա տարածքները, մինչև Կալիֆոռնիա, ստացել են մինչև երեք մետր բարձրությամբ ալիքների մասին նախազգուշացում։
Նախնական տվյալներով՝ զոհեր չկան։ Կամչատկայի երկրամասի առողջապահության նախարար Օլեգ Մելնիկովը հայտնել է, որ երկրաշարժի հետևանքով մի քանի մարդ վնասվածքներ է ստացել։
Կամչատկայի արևելյան ափին 3-4 մետր բարձրությամբ ալիքներ են հասել։ Համացանցում տարածվել են տեսանյութեր, որոնցում երևում է, թե ինչպես է ցունամին հեղեղում ափին գտնվող գործարանը։
8.7 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժի էպիկենտրոնը գտնվել է Պետրոպավլովսկ-Կամչատսկուց մոտ 150 կմ հեռավորության վրա, օջախը՝ 17 կմ խորության վրա։
Ցունամիի մասին նախազգուշացում է հայտարարվել Ճապոնիայում, Հավայան կղզիներում, Ալյասկայում և Հյուսիսային Ամերիկայի խաղաղօվկիանոսյան ամբողջ ափի երկայնքով։
Ավելին, ԱՄՆ-ի Ցունամիի մասին նախազգուշացման կենտրոնը հայտարարել է, որ ալիքները կարող են հասնել նաև Հարավային Ամերիկայի ափերին՝ մինչև Էկվադոր և Չիլի։
Սեյսմոլոգների խոսքով՝ սա 1952 թվականի երկրաշարժից և ցունամիից հետո տարածաշրջանում տեղի ունեցած ամենահզոր երկրաշարժն է, երբ Կուրիլյան կղզիներում և Կամչատկայում զոհվել էր առնվազն 2000 մարդ։

Strong earthquake and tsunami in Kamchatka. State of emergency declared on the Pacific coast
A powerful earthquake has struck off the coast of Kamchatka, triggering a tsunami. All coastal areas in the northern Pacific Ocean, including California, have been warned of waves up to three meters high.
According to preliminary data, there were no casualties. Kamchatka Territory Health Minister Oleg Melnikov said that several people were injured as a result of the earthquake.
Waves 3-4 meters high reached the eastern coast of Kamchatka. Videos have been circulating on the Internet showing how the tsunami flooded a factory on the coast.
The epicenter of the 8.7-magnitude earthquake was located about 150 km from Petropavlovsk-Kamchatsky, and the focus was at a depth of 17 km.
A tsunami warning has been issued for Japan, Hawaii, Alaska, and the entire Pacific coast of North America.
Moreover, the US Tsunami Warning Center has announced that waves could reach the coast of South America, as far as Ecuador and Chile.
According to seismologists, this is the most powerful earthquake to hit the region since the 1952 earthquake and tsunami, when at least 2,000 people died in the Kuril Islands and Kamchatka.