ԱՄՆ-ն ու Չինաստանը շարունակում են բանակցությունները
ԱՄՆ-ի և Չինաստանի բարձրաստիճան պաշտոնյաները երկուշաբթի օրը Ստոկհոլմում ավելի քան հինգ ժամ տևողությամբ բանակցություններ են անցկացրել՝ նպատակ ունենալով լուծել աշխարհի երկու խոշորագույն տնտեսությունների միջև առևտրային վեճերը և կանխել առևտրային պատերազմի սրացումը, հայտնում է Reuters-ը։
ԱՄՆ-ի գանձապետարանի ղեկավար Սքոթ Բեսենթը մասնակցել է բանակցային խմբին, որը կեսօրին ժամանել է Շվեդիայի վարչապետի Ռոզենբադ գրասենյակ։ Հանդիպմանը ներկա է եղել նաև Չինաստանի փոխվարչապետ Հի Լիֆենը։
Չինաստանը պետք է մինչև օգոստոսի 12-ը ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ կնքի մաքսային համաձայնագիր։ Կողմերը մայիսին և հունիսին ձեռք էին բերել նախնական պայմանավորվածություններ՝ դադարեցնելու փոխադարձ մաքսատուրքերի բարձրացումը և հազվագյուտ հանքանյութերի մատակարարման սահմանափակումը։
Բանակցողները երեկոյան 20:00-ին լքել են գրասենյակը՝ առանց լրագրողների հետ խոսելու։ Բանակցությունները կշարունակվեն երեքշաբթի օրը։
«Ես կցանկանայի, որ Չինաստանը բացի իր տնտեսությունը», - ասել է Թրամփը Շոտլանդիայում։
Առանց համաձայնագրի՝ համաշխարհային մատակարարման շղթաները կարող են խաթարվել, քանի որ ԱՄՆ-ը կարող է վերականգնել եռանիշ մաքսատուրքեր՝ փաստացի հաստատելով երկկողմ առևտրային էմբարգո։
ԱՄՆ-ի առևտրի ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը CNBC-ին հայտնել է. «Ստոկհոլմի բանակցություններից մեծ առաջընթաց չեմ ակնկալում։ Կենտրոնանալու ենք նախկին համաձայնությունների կատարման վերահսկման, կարևոր հանքանյութերի մատակարարման ապահովման և հավասարակշռված առևտրի հիմքեր ստեղծելու վրա»։
Բանակցությունները տեղի են ունենում Թրամփի՝ Եվրոպական միության հետ ձեռք բերված համաձայնությունից հետո. նախատեսում է ԵՄ-ից ԱՄՆ արտահանվող ապրանքների համար 15% մաքսատուրք։

The US and China continue negotiations
Senior US and Chinese officials held more than five hours of talks in Stockholm on Monday, aiming to resolve a trade dispute between the world's two largest economies and prevent an escalation of the trade war, Reuters reported.
US Treasury Secretary Scott Besant was part of the negotiating team that arrived at Swedish Prime Minister Rosenbad's office in the afternoon. Chinese Vice Premier He Lifen also attended the meeting.
China must sign a customs agreement with the administration of US President Donald Trump by August 12. The parties reached preliminary contracts in May and June to stop raising mutual tariffs and restricting the supply of rare earth minerals.
The negotiators left the office at 8:00 pm without speaking to reporters. The talks will continue on Tuesday.
"I would like China to open up its economy," Trump said in Scotland.
Without a deal, global supply chains could be disrupted as the United States could reimpose triple-digit tariffs, effectively establishing a bilateral trade embargo.
US Trade Representative Jamieson Greer told CNBC: "I don't expect much progress from the Stockholm talks. We will focus on enforcing previous agreements, securing supplies of critical minerals, and creating a foundation for balanced trade."
The talks come after Trump's deal with the European Union, which imposes a 15% tariff on EU goods entering the United States.