ԵՄ-ը նախատեսում է արդիականացնել երկաթուղային ցանցը Ռուսաստանի հետ պատերազմի համար
ԵՄ իշխանությունները մտադիր են արդիականացնել երկաթուղային և ավտոմոբիլային ցանցն իրենց անդամ երկրների տարածքում, որպեսզի Ռուսաստանի հետ պատերազմի դեպքում զորքերի և ռազմական տեխնիկայի փոխադրման ժամկետները շաբաթներից և ամիսներից կրճատեն մինչև մի քանի ժամ: Այս մասին Financial Times-ին հայտնել է ԵՄ տրանսպորտային գերատեսչության ղեկավար Ապոստոլոս Ցիցիկոստասը։
Եվրահանձնակատարի խոսքով՝ այժմ Եվրոպայի տրանսպորտային միջանցքները, որոնք կառուցվել են առանց հաշվի առնելու դաշինքի տարածքով բանակների տեղափոխման անհրաժեշտությունը, պիտանի չեն ամբողջ մայրցամաքով տանկերի, հետևակի և ռազմական բեռների օպերատիվ տեղափոխման համար: Մարտական տեխնիկան ԵՄ արևելյան սահման տեղափոխելու դեպքում խրվելու է թունելներում, փլուզելու է կամուրջները և խճճվելու է սահմանային բյուրոկրատական ընթացակարգերում։
«Մենք ունենք հին կամուրջներ, որոնք պետք է արդիականացվեն։ Մենք ունենք նեղ կամուրջներ, որոնք պետք է լայնացնել»,- ասել է նա։

EU plans to modernize rail network for war with Russia
EU authorities intend to modernize the railway and road networks in their member states to reduce the time it takes to transport troops and military equipment from weeks and months to a few hours in the event of a war with Russia, the head of the EU's transport department, Apostolos Tsitsikostas, told the Financial Times.
According to the European Commissioner, Europe's current transport corridors, which were built without taking into account the need to move armies across the bloc, are not suitable for the rapid movement of tanks, infantry, and military cargo across the continent. If military equipment were transferred to the EU's eastern border, it would get stuck in tunnels, collapse bridges, and get tangled in border bureaucratic procedures.
"We have old bridges that need to be modernized. We have narrow bridges that need to be widened," he said.