«Տուվալու կղզային պետությունը պատրաստվում է վերաբնակեցնել իր բոլոր 11 000 քաղաքացիներին՝ ծովի մակարդակի բարձրացման և փոթորիկների ուժգնացման պատճառով։ 2023 թվականից ի վեր Ավստրալիայի հետ ուժի մեջ է մտել կլիմայական վիզայով միգրանտների աստիճանական ընդունման վերաբերյալ համաձայնագիր։
Տուվալուի միջին բարձրությունը ծովի մակարդակից ընդամենը 2 մետր է։ Ջերմաստիճանի բարձրացումը ոչ միայն հանգեցնում է սառույցի հալմանը, այլև մեծացնում է արդեն իսկ կղզիները ողողող փոթորիկների ուժգնությունը։ 2025 թվականի հուլիս ամսվա դրությամբ Ավստրալիայի հանձնաժողովը ստացել էր վերաբնակեցման գրեթե 9000 դիմում՝ դա երկրի գրեթե ամբողջ չափահաս բնակչությունն է։ Ըստ Նոր Հարավային Ուելսի համալսարանի հետազոտող Ջեյն ՄաքԱդամի խոսքերի Ավստրալիայում և Նոր Զելանդիայում վերաբնակեցման այլ ծրագրերի հետ համատեղ, բնակիչների մինչև 4%-ը կարող է ամեն տարի լքել երկիրը, կամ բնակչության գրեթե կեսը մեկ տասնամյակի ընթացքում,
Մինչ տեղափոխման աշխատանքները շարունակվում են, Տուվալուի իշխանությունները սկսել են կղզիների եռաչափ 3D սկանավորումը՝ կորուսյալ լանդշաֆտի և մշակութային վայրերի թվային պատճենը պահպանելու համար։ Սա անհետացող երկիրը պահպանելու և պատմության մեջ նրա մասին հետք թողնելու փորձ է։
ՄԱԿ-ի զարգացման ծրագրի տվյալներով՝ մինչև 2050 թվականը հարյուր միլիոնավոր բնակչություն ունեցող ափամերձ քաղաքները կբախվեն հաճախակի ջրհեղեղների։ ՄԱԿ-ի գնահատականների համաձայն՝ ծովի մակարդակի բարձրացումն արդեն ազդում է աշխարհի մոտ մեկ միլիարդ մարդու վրա»։

An entire country could disappear due to climate change
Levon Azizyan, director of the Hydrometeorology and Monitoring Center SNCO, wrote on his Facebook page:
“The island state of Tuvalu is preparing to resettle all 11,000 of its citizens due to rising sea levels and increasing storms. An agreement with Australia on the gradual acceptance of migrants with climate visas has been in effect since 2023.
Tuvalu’s average elevation is only 2 meters above sea level. Rising temperatures not only lead to the melting of ice but also increase the intensity of storms already affecting the islands. As of July 2025, the Australian Commission had received almost 9,000 applications for resettlement, which is nearly the entire adult population of the country. According to Jane McAdams, a researcher at the University of New South Wales, in conjunction with other resettlement programs in Australia and New Zealand, up to 4% of the population could leave the country each year, or almost half the population within a decade.
While the relocation work continues, Tuvaluan authorities have begun 3D scanning the islands to preserve a digital copy of the lost landscape and cultural sites. It is an attempt to preserve the disappearing country and leave a mark on its history.
According to the United Nations Development Programme, by 2050, coastal cities with a population of hundreds of millions will face frequent flooding. According to UN estimates, sea level rise is already affecting about a billion people worldwide.