ԵՄ- ն ռուսականի փոխարեն ամերիկյան էներգառեսուրսներ կգնի․ ֆոն դեր Lայեն
Եվրամիությունը ԱՄՆ-ի հետ նոր առևտրային համաձայնագրի շրջանակներում նախատեսում է օգտագործել ամերիկյան էներգառեսուրսները Ռուսաստանից էներգետիկ անկախության հասնելու համար, հայտարարել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը:
«ԱՄՆ էներգետիկ արտադրանքի գնումը կդիվերսիֆիկացնի մեր աղբյուրները և կնպաստի Եվրոպայի էներգետիկ անվտանգությանը։ Մենք ռուսական գազն ու նավթը կփոխարինենք ամերիկյան հեղուկ գազի, նավթի և միջուկային վառելիքի մեծ գնումներով», - ասել է նա։
Միևնույն ժամանակ Եվրահանձնաժողովի նախագահը խոստովանել է, որ ՌԴ-ից գազն ու նավթը դեռ շարունակում են մուտք գործել եվրոպական շուկա։
«Մենք ցանկանում ենք ամբողջությամբ ազատվել ռուսական հանածո վառելիքից, ուստի ողջունում ենք Միացյալ Նահանգներից ավելի մատչելի և ավելի լավ հեղուկացված բնական գազի գնումը»,- հավելել է նա։

The EU will purchase American energy resources instead of Russian ones. Von der Leyen
The European Union plans to use American energy resources to achieve energy independence from Russia as part of a new trade agreement with the United States, European Commission President Ursula von der Leyen said.
“Buying US energy products will diversify our sources and contribute to Europe’s energy security. We will replace Russian gas and oil with large purchases of American liquefied natural gas, oil, and nuclear fuel,” she said.
At the same time, the European Commission President acknowledged that gas and oil from Russia continue to enter the European market.
“We want to get rid of Russian fossil fuels completely, so we welcome the purchase of cheaper and better liquefied natural gas from the United States,” she added.