Politico-ի տեղեկություններով՝ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը, ինչպես իր առաջին ժամկետում, խախտելով դիվանագիտական կանոնները, անձամբ իր հեռախոսահամարը տալիս է օտարերկրյա ղեկավարներին և նրանց հետ անմիջական կապի է դուրս գալիս։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Բրիտանիայի վարչապետ Քիր Սթարմերը և Սաուդյան Արաբիայի արքայազն Մուհամեդ բին Սալմանը ամենահաճախակի շփվողների թվում են։
Հատկապես ջերմ հարաբերություններ են ձևավորվել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ․ նրանց զրույցները հաճախ անցնում են անմիջական տոնով։
Սթարմերն անգամ WhatsApp-ով է շփվել Թրամփի հետ՝ փորձելով վերականգնել հարաբերությունները Ուկրաինայի նախագահի հետ հանդիպումից հետո։ Հուլիսի 29-ին նրանք Շոտլանդիայում գոլֆի խաղ են նախատեսել՝ «ավելի անձնական կապ հաստատելու համար»։
Նման ոչ պաշտոնական ոճը, ըստ եվրոպացի պաշտոնյաների, օգնում է Թրամփի հետ հարաբերություններում․ Նիդեռլանդներում կայացած ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովում Թրամփն անգամ հայտարարել էր, որ «մեծ առաջնորդների» հետ հանդիպումներից հետո փոխել է իր կարծիքը դաշինքի մասին։

Trump has introduced an informal style in communicating with leaders. Politico
According to Politico, as in his first term, US President Donald Trump is violating diplomatic protocol by personally sharing his phone number with foreign leaders and communicating directly with them.
French President Emmanuel Macron, British Prime Minister Keir Starmer, and Saudi Crown Prince Mohammed bin Salman are among his most frequent contacts.
He has developed a particularly warm relationship with French President Emmanuel Macron; their conversations are often direct and candid.
Starmer even communicated with Trump via WhatsApp, attempting to restore relations after meeting with the Ukrainian president. On July 29, they planned a golf game in Scotland to “establish a more personal connection.”
According to European officials, such an informal style helps in relations with Trump. At the NATO summit in the Netherlands, Trump even stated that after meetings with “great leaders,” he had changed his mind about the alliance.