Տրանսպորտային ուղիների զարգացումը չպետք է փոխի տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքականությունը. Բաղայի
Իրանի ԱԳՆ ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Թեհրանը շարունակում է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին և կողմերին խրախուսում է արագացնել խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը։
Նա ընդգծել է, որ Իրանը դրական է վերաբերվում տարածաշրջանում հաղորդակցական ուղիների զարգացմանը, սակայն զգուշացրել է․ «Ուղիների զարգացումը չպետք է հանգեցնի տարածաշրջանի աշխարհաքաղաքական քարտեզի փոփոխության կամ ոչ տարածաշրջանային խաղացողների ներգրավման, ինչը մենք չենք համարում օգտակար տարածաշրջանի անվտանգության և կայունության համար»։
Պաշտոնյան հավելել է, որ տարածված լուրերը որոշ ոչ տարածաշրջանային երկրների ներգրավածության մասին արդեն իսկ հերքվել են։

The development of transport routes should not change the geopolitics of the region. Baghaei
Iranian Foreign Ministry spokesman Esmaeil Baghaei stated that Tehran continues to support the peace process between Armenia and Azerbaijan, encouraging the parties to expedite the signing of a peace agreement.
He stressed that Iran is optimistic about the development of communication routes in the region. Still, he warned: “The development of routes should not lead to a change in the geopolitical map of the region or the involvement of non-regional players, which we do not consider beneficial for the security and stability of the region.”
The official added that rumors about the involvement of some non-regional countries have already been refuted.