ՌԴ վարչապետը կոչ է անում մշակել Կասպից ծովի մակարդակի կանխատեսման մոդել
Ռուսաստանի Դաշնության վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը միջազգային բնապահպանական համաժողովի լիագումար նիստում առաջարկել է համատեղ աշխատել Կասպից ծովի մակարդակի տատանումների երկարաժամկետ կանխատեսման մոդելի մշակման ուղղությամբ։
Նրա խոսքով՝ անհրաժեշտ է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնել Կասպից ծովի մակարդակի իջեցման խնդիրներին, որոնք պայմանավորված են գլոբալ կլիմայական փոփոխություններով։
«Կարևորագույն խնդիրներից մեկն է Կասպից ծովի՝ որպես եզակի ջրային ավազանի մակարդակի տատանումների կանխատեսման արդյունավետ և երկարաժամկետ մոդելի մշակումը։ Այդ մոդելի հիման վրա պետք է կառուցվի տնտեսական գործունեությունը՝ հնարավորինս նվազեցնելով բացասական հետևանքները։ Ռուսաստանի բնական պաշարների և էկոլոգիայի նախարարությունն արդեն զբաղված է այս ուղղությամբ աշխատանքներով։ Հրավիրում եմ մեր օտարերկրյա գործընկերներին մասնակցել այս գործընթացին»,- հայտարարել է Միշուստինը։

Премьер-министр РФ призвал разработать модель прогнозирования уровня Каспийского моря
Премьер-министр России Михаил Мишустин в ходе пленарного заседания международного экологического форума предложил совместно работать над созданием долгосрочной модели прогнозирования колебаний уровня Каспийского моря.
По его словам, необходимо уделить особое внимание проблеме снижения уровня Каспийского моря, вызванной глобальными климатическими изменениями.
«Одна из важнейших задач — разработка эффективной и долгосрочной модели прогнозирования колебаний уровня Каспийского моря как уникального водоема. На основе этой модели должна выстраиваться экономическая деятельность, с целью минимизации возможных негативных последствий. Министерство природных ресурсов и экологии России уже ведет работу в этом направлении. Приглашаю наших зарубежных партнёров присоединиться к данному процессу», — заявил Мишустин.