Դոնալդ Թրամփի՝ Ուկրաինային 10 միլիարդ դոլարի օգնության փաթեթի մասին հայտարարությունից մի քանի օր անց՝ խոստացված Patriot համակարգերից առաջինը հասել է Ուկրաինա, գրում է The Telegraph-ը:
Պենտագոնն ու Սպիտակ տունն օգտագործել են այս քայլը, որպեսզի փորձեն համոզել եվրոպական երկրներին ռիսկի դիմել՝ իրենց առկա պաշարները Կիև ուղարկելով՝ սպասելով, որ Ամերիկան դրանք ընթացքում կլրացնի:
Սակայն որոշ երկրների համար դա բարդ խնդիր է՝ հաշվի առնելով, որ իրենց Patriot հրթիռները չեն փոխարինվի մինչև հաջորդ տարվա սկիզբը։
Հիշեցնենք, որ այս շաբաթվա սկզբին Բեռլինը հայտարարել էր Վաշինգտոնի հետ համաձայնության մասին՝ Ուկրաինային ևս հինգ Patriot համակարգ փոխանցելու վերաբերյալ:

The first of the promised Patriot systems has arrived in Ukraine
Days after Donald Trump announced a $10 billion aid package for Ukraine, the first of the promised Patriot systems has arrived in Ukraine, The Telegraph reports.
The Pentagon and the White House have used the move to try to persuade European countries to take the risk of sending their existing stockpiles to Kyiv, expecting the United States to replenish them in the meantime.
But for some countries, it is a difficult task, given that their Patriot missiles will not be replaced until early next year.
Earlier this week, Berlin announced an agreement with Washington to transfer five more Patriot systems to Ukraine.