Ռուսատանը չի հետևի Ֆրանսիայի օրինակին
ՄԱԿ - ի Անվտանգության խորհրդի որոշումներին հավատարիմ մնալը Պաղեստինի շուրջ ստեղծված իրավիճակից դուրս գալու միակ ճիշտ ճանապարհն է։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ նշել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Մենք ելնում ենք ՄԱԿ - ի բոլոր բանաձևերից և կարծում ենք, որ բոլոր բանաձևերին հավատարմությունը բարդ իրավիճակից ելք գտնելու միակ ճիշտ ճանապարհն է, որում այժմ գտնվում է Պաղեստինի տարածաշրջանը», - ընդգծել է նա:
Երեկ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել էր, որ երկիրը պաշտոնապես ճանաչելու է Պաղեստին պետությունը սեպտեմբերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի նստաշրջանում:
2024 թվականին Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրման պայմաններում Պաղեստին պետության ճանաչման մասին հայտարարեցին Իռլանդիայի, Իսպանիայի և Նորվեգիայի իշխանությունները։

Russia will not follow France's example
Adherence to the resolutions of the UN Security Council is the only correct way out of the situation surrounding Palestine. This was stated by Russian President Dmitry Peskov's press secretary, Dmitry Peskov, during a briefing.
"We proceed from all UN resolutions and believe that adherence to all resolutions is the only correct way out of the difficult situation in which the Palestinian region is currently located," he emphasized.
Yesterday, French President Emmanuel Macron announced that the country would officially recognize the state of Palestine at the UN General Assembly session in September.
In 2024, amid the escalation of the situation in the Middle East, the authorities of Ireland, Spain, and Norway announced their recognition of the state of Palestine.