Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը անակնկալ հայտարարությամբ հայտնել է, որ երկիրը սեպտեմբերին կճանաչի Պաղեստինի պետականությունը։ Այս մասին հաղորդում է CNN-ը՝ վկայակոչելով Ելիսեյան պալատի բարձրաստիճան աղբյուրներ։
Ֆրանսիան փաստացի կդառնա ՄԱԿ-ի ԱԽ առաջին մշտական անդամ երկրիրը և «Մեծ յոթնյակի» առաջին երկիրը, որ կճանաչի Պաղեստինը՝ միանալով Իռլանդիայի, Նորվեգիայի և Իսպանիայի օրինակին։
Հաղորդման համաձայն, այս որոշումը պայմանավորված է Գազայի խորացող հումանիտար ճգնաժամով։ CNN-ը նշում է, որ միայն մայիսից ի վեր ավելի քան 1,000 գազացիներ զոհվել են սննդի որոնման ընթացքում, իսկ տասնյակները՝ սովից։
Համեմատելով իրավիճակը 20-րդ դարի մռայլ էջերի հետ՝ ֆրանսիական կողմը կարծում է, որ հիմա է ժամանակը գործելու։ Ֆրանսիայի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկը CNN-ին հայտնել է․ «Ես համոզված եմ, որ սեպտեմբերին մենք միակ պետությունը չենք լինելու, որ կճանաչի Պաղեստինը»։
Միջազգային արձագանք
Ֆրանսիայի որոշումը ողջունել է Համասը՝ անվանելով այն «դրական քայլ», սակայն Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն հայտարարել է, որ այն «հատուցում է ահաբեկչությանը»։ ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն գրել է, որ «այս անպատասխանատու քայլը հարված է հոկտեմբերի 7-ի զոհերին»։
Գործնական հետևանքներ
Չնայած միջազգային կարևորությանը, որոշումը քիչ բան կփոխի գետնի վրա։ Գազայում մարդկանց 100%-ը սննդի անվտանգության ռիսկի տակ է, իսկ ըստ ՄԱԿ-ի տվյալների՝ շուրջ 900,000 երեխա սովի եզրին է։
Դիվանագիտություն
CNN-ը ենթադրում է, որ Մակրոնը փորձում է ճնշում գործադրել դաշնակիցների վրա՝ ստիպելով նրանց հետևել Ֆրանսիայի օրինակին։ Ի սկզբանե Ֆրանսիան նախատեսում էր համատեղ գագաթնաժողով Սաուդյան Արաբիայի հետ, սակայն Իրան-Իսրայել պատերազմը ձախողեց այդ նախաձեռնությունը։
Ֆրանսիայի պատմական դիրքորոշումը
Ֆրանսիան երկար տարիներ հանդես է եկել երկու պետություն լուծման օգտին։ 2014-ին խորհրդարանը կոչ էր արել ճանաչել Պաղեստինը, իսկ այժմ Ելիսեյան պալատը հստակ քայլի է դիմում՝ առանց սահմանների մասին հստակեցման։
Մակրոնը սկզբում սատարել է Իսրայելի պատասխանը հոկտեմբերի 7-ի դեպքերին, սակայն հետագայում մեծացրել է քննադատությունը՝ արգելելով զենքի արտահանումն Իսրայել և կոչ անելով հրադադարի։

France to become first G7 country to recognize Palestine - CNN
French President Emmanuel Macron made a surprise announcement that the country will recognize the state of Palestine in September, CNN reported, citing high-ranking sources in the Elysee Palace.
France will become the first permanent member of the UN Security Council and the first country in the Group of Seven to recognize Palestine, joining Ireland, Norway, and Spain.
According to the report, this decision is a result of the deepening humanitarian crisis in Gaza. CNN notes that since May alone, more than 1,000 Gazans have died while searching for food, and dozens have died of hunger.
Comparing the situation with the dark pages of the 20th century, the French side believes that now is the time to act. A senior French official told CNN: "I am sure that in September we will not be the only country to recognize Palestine."
International Reaction
The French decision was welcomed by Hamas, calling it a "positive step", but Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said it was "rewarding terrorism". US Secretary of State Marco Rubio wrote that "this irresponsible step is a blow to the victims of October 7".
Practical implications
Despite its international significance, the decision will change little on the ground. 100% of the population in Gaza is at risk of food insecurity, and according to the UN, about 900,000 children are on the verge of starvation.
Diplomacy
CNN suggests that Macron is trying to pressure allies to follow France's example. Initially, France planned a joint summit with Saudi Arabia, but the Iran-Israel war thwarted that initiative.
France's historical position
France has long advocated a two-state solution. In 2014, parliament called for the recognition of Palestine, and now the Elysee Palace is taking a clear step, without specifying the borders.
Macron initially supported Israel's response to the events of October 7, but later increased his criticism, banning arms exports to Israel and calling for a ceasefire.