Մոսկվան մտահոգված է Երևանի հետ ապրանքաշրջանառության կրճատմամբ
Մոսկվան Երևանի հետ քննարկում է Եվրասիական տնտեսական միությունում (ԵԱՏՄ) փոխգործակցությունը և մտահոգություն հայտնում որոշ հարցերի շուրջ: Այս մասին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը՝ մեկնաբանելով Եվրամիությանը Հայաստանի անդամակցության հեռանկարները:
«Այստեղ խոսքը չի գնում ԵՄ-ին անդամակցելու [Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ] Փաշինյանի անփոփոխ ցանկության մասին։ Մենք, իհարկե, քննարկում ենք ԵԱՏՄ շրջանակներում փոխգործակցության հարցերը։ Եվ այս տեսանկյունից մենք ուշադրություն ենք դարձնում, թե ինչ որոշումներ են կայացվում Հայաստանի կողմից նորմատիվ-իրավական ոլորտում։ Կան կառավարության որոշ ակտեր, որոնք մեզ մոտ հարցեր են առաջացնում»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է ԵՄ, ԱՄՆ և այլ երկրների ստանդարտներին համապատասխան սերտիֆիկացված սննդամթերքի թույլատրմանը, որը չի համապատասխանում ԵԱՏՄ սերտիֆիկացմանը:
Օվերչուկը նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանին մտահոգում է Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառության կրճատումը:
«Իհարկե, մեզ մտահոգում է երկու երկրների միջև ապրանքաշրջանառության կրճատումը, քննարկել ենք, թե ինչ է անհրաժեշտ ձեռնարկել, որպեսզի այստեղ իրավիճակը կարգավորվի», - հավելել է Օվերչուկը։

Москва обсуждает с Ереваном вопросы сотрудничества в рамках Евразийского экономического союза (ЕАЭС) и выражает обеспокоенность рядом проблем. Об этом заявил в беседе с журналистами вице-премьер РФ Алексей Оверчук, комментируя возможную перспективу вступления Армении в Европейский союз.
«Речь не идет о неизменном стремлении [премьера Армении Никола] Пашиняна к членству в ЕС. Мы, безусловно, обсуждаем вопросы взаимодействия в рамках ЕАЭС. И с этой точки зрения обращаем внимание на нормативно-правовые решения, принимаемые Арменией. Есть акты правительства, которые вызывают у нас вопросы», — отметил он.
По его словам, в частности, речь идет о допуске на рынок продуктов, сертифицированных по стандартам ЕС, США и других стран, которые не соответствуют требованиям сертификации ЕАЭС.
Оверчук также заявил, что Россию беспокоит сокращение товарооборота с Арменией.
«Разумеется, нас тревожит снижение товарооборота между двумя странами, и мы обсудили, какие меры необходимо предпринять для стабилизации ситуации», — добавил он.